Rozcestník: Jste tu poprvé? Pro začátečníky jsem napsal úvod do programování v Delphi. Můžete si přečíst informace ohledně změn v jednotlivých verzích Delphi a případně mezi jednotlivými edicemi Delphi. Pokud přecházíte ze starších verzí tak si všimněte mého pojednání řetezce a unicode.
Možná Vás bude zajímat spolupráce databáze a Delphi, nebo se budete rozhodovat mezi různými druhy Delphi projektů.
Uvažujete o vývoji pro mobilní zařízení? V tom případě navštivte sekci FireMonkey.

Pokud Vám nestačí náš přehled komponent, navštivte adresář nejpopulárnějších open source Delphi komponent

Platform status - podporované platformy v jednotlivých verzích

Free Delphi Starter Edition download

Potřebujete Delphi školení nebo konzultace na různá témata?


Lokalizační komponenty LangMan

vložil Radek Červinka 29. října 2010 22:17

Byl jsem upozorněn na zajímavou možnost lokalizace za pomocí komponent LangMan a jelikož mne produkt opravdu zaujal tak na něho upozorňuji.

Autorem je Ing. Tomáš Halabala ze serveru regulace.org. Komponenty jsou pro nekomerční použití zdarma, jinak za 89 Kč pro jednu aplikaci, což je velmi příznivá cena a za to co umí je to celkem směšné. Navíc na stránkách je video ukazující použití komponent, což je ale také jedna z nejlepších ukázek jak v Delphi udělat aplikaci. Nevím jak dlouho to autor nacvičoval, ale celkem mne rychlostí a délkou prezentace dostal (a to si myslím, že jsem už něco zvládl). Podívejte se sami.Více...

Tagy:

Delphi | Komponenty

Rok existence nového delphi.cz

vložil Radek Červinka 26. října 2010 21:46

Dnes je to rok co jsem vytvořil tento server. Cílem bylo veřejně ukázat na pár článcích jaké jsou nové Delphi, jelikož většina článků končila v té době u Delphi 7. Jenže se to nějak potom zvrhlo.Více...

Tagy:

Server

Několik tipů pro debugger - 3 díl

vložil Radek Červinka 25. října 2010 23:44

Pravděpodobně poslední pokračování mini série o temných zákoutí ladění v Delphi. Dnes to bude o modulech, data breakpointech, thread breakpointu a nějaké drobnosti.Více...

Tagy: ,

Praxe

Příklad použití RTTI - výpis typů v programu

vložil Radek Červinka 20. října 2010 23:43

Zkoušel jsem si hrát s RTTI (Run Time Type Information) a byl jsem tak nadšen jednoduchostí použití, že výsledkem je jednoduchý program, který ve stromě zobrazuje známé typy včetně metod, property a polí. Zároveň ukazuje efektivní použití anonymních metod, generických typů a to vše na 100 řádcích včetně deklarace. Více...

Tagy: , ,

Praxe

Základy JSON v Delphi

vložil Radek Červinka 19. října 2010 23:34

V tomto článku popíši základy použití JSON v Delphi.

Článek mi byl zaslán a autor chce zůstat jen pod nickem <z>.

Několik základních faktů o JSON

  • JSON je jednoduchý formát určený a vyvinutý přímo pro výměnu dat.
  • JSON je alternativa ke XML, vhodnost jednoho nebo druhého je individuální.
  • Úspora v zapsání stejných dat v JSON oproti XML může být až 40% (je to dáno zřejmě tím, že se nevyužívájí párové tagy).
  • JSON je velmi stabilní formát, tj. neexituje verze 1, 2, …
  • Data v JSON jsou ukládána pomocí Unicode (UTF-8), a proto odpadá problém při využití různých kódování.
  • Data v JSON mohou obsahovat jak páry (název a k tomu hodnota), tak i samotné hodnoty (pole hodnot).
  • Více...

Tagy: ,

Praxe

Akční nabídka pro konec roku 2010

vložil Radek Červinka 18. října 2010 22:04

Z tiskové zprávy: Embarcadero nabízí na konec roku 2010 speciální nabídku typu BOGO (Buy One, Get One Free), tj. pokud si koupíte jeden produkt, druhý ve stejné ceně můžete dostat zdarma.

BOGO 2010

Detaily přímo na stránkách Embarcadero, rovnou ale můžete zjistit online co dostanete. Např. pro Delphi XE Professional upgrade to může být Rad PHP XE Workstation nebo Delphi Prism (ale i jiné), ovšem v případě nového uživatele je nabídka mnohem větší.

Dle mého názoru je to celkem zajímavé nabídka.

Tagy:

Tiskové zprávy

TBinaryReader a TBinaryWriter

vložil Radek Červinka 16. října 2010 00:44

V každé nové verzi Delphi přibude pár užitečných tříd, no a kromě jiných je to v Delphi XE implementace TBinaryReader a TBinaryWriter. Je jasné, že se něco podobného dá naprogramovat za odpoledne, ale přesto mne originální implementace potěšila.Více...

Tagy: ,

Novinky v Delphi

Drag and Drop Component Suite pro Delphi

vložil Radek Červinka 14. října 2010 01:12

Drag and Drop Component Suite pro Delphi, autor Anders Melander, je freeware VCL knihovna komponent, která do Delphi přidává podporu pro drag&drop na bázi COM, tj. třeba z Průzkumníku nebo Outlooku.Více...

Tagy: , ,

Komponenty

Zdrojové kódy na delphi.cz a twitter

vložil Radek Červinka 12. října 2010 01:06

Velmi často se mi stává, že narazím na něco zajímavého, co ale nestojí za článek. Na takové věci je twitter ideální a velmi pohodlná věc. A jelikož na svůj twitter píši věci i z jiných oblastí, vznikl speciální delphicz twitter, kde kromě odkazů na články budou i jiné věci ohledně Delphi. Primárně se poslední položky zobrazují ve sloupci vpravo (pokud máte povolen javascript) takže netřeba se nikde registrovat.

Jako druhá věc je app.delphi.cz, kde budou aplikace soutěžící o RAD Studio. Zatím je tam jen jediná, ale nepochybuji, že jich ještě několik přibude. Jo a po několika poznámkách byl konec soutěže posunut na 15.11.2010.

Tagy:

Server

TTimeZone v Delphi XE

vložil Radek Červinka 11. října 2010 01:13

Delphi XE obsahuje v RTL podporu pro práci s lokální časovou zónou (TTimeZone). Implementace je multiplatformní (Windows, Linux, Mac OS) a je jednoduše použitelná. Více...

Tagy: ,

Novinky

Úvod do datasnap serverů včetně ladění

vložil Radek Červinka 9. října 2010 09:24

John Kaster napsat moc pěkný článek o DataSnap serveru v Delphi, nastavování IIS a ladění ISAPI (jak pro IIS 7.5, tak pro IIS 6).

Osobně se mi líbí prezentovaná idea vytvářet ISAPI rozšíření jako samostatný exe program (což Delphi XE umožňuje), který se chová jako server a pak ho jen jednoduše konvertovat do podoby ISAPI.

Tagy: , , ,

Praxe

VGScene - nativní vektorová knihovna komponent

vložil Radek Červinka 9. října 2010 01:30

Většinou zde až na výjimky publikuji komponenty, které jsou zadarmo (všichni to známe, jak to v naší republice chodí). Dnes bych ale rád upozornil na naprosto výjimečné placené komponenty VGScene jelikož si myslím, že za tu cenu nemají konkurenci.

VGScene - vektorově fishfact

Více...

Tagy: , , ,

Komponenty

Delphi JSON Viewer

vložil Radek Červinka 4. října 2010 22:27

Paweł Głowacki zrovna publikoval svůj článek o úvodu do JSON v Delphi, což je téma, které bude prezentovat na CodeRage 5 a zároveň uvolnil i zdrojové kódy pro svůj prohlížeč JSON.

Domovská stránka JSON, Pawel o JSON na EDN.

Tagy:

Praxe

JSON v Delphi

vložil Radek Červinka 3. října 2010 14:18

Komentáře k minulému článku mne přivádí k otázce o JSON v Delphi. Hodně o tom uvažuju a tak se ohledně JSON zeptám zkušenějších:

Jakou tedy používáte implementaci JSON v Delphi? Vím o těchto implementacích: Více...

Tagy:

Praxe

NativeXML

vložil Radek Červinka 3. října 2010 00:31

Pro přístup k XML v Delphi je možno použít několik různých komponent nebo tříd. Součástí instalace Delphi je implementace XML zapouzdřující ActiveX implementaci XML od MS (MSXML6) - komponenty TXMLDocument atd.Více...

Tagy: , ,

Komponenty

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců