Rozcestník: Jste tu poprvé? Pro začátečníky jsem napsal úvod do programování v Delphi. Můžete si přečíst informace ohledně změn v jednotlivých verzích Delphi a případně mezi jednotlivými edicemi Delphi. Pokud přecházíte ze starších verzí tak si všimněte mého pojednání řetezce a unicode.
Možná Vás bude zajímat spolupráce databáze a Delphi, nebo se budete rozhodovat mezi různými druhy Delphi projektů.
Uvažujete o vývoji pro mobilní zařízení? V tom případě navštivte sekci FireMonkey.

Pokud Vám nestačí náš přehled komponent, navštivte adresář nejpopulárnějších open source Delphi komponent

Platform status - podporované platformy v jednotlivých verzích

Free Delphi Starter Edition download

Potřebujete Delphi školení nebo konzultace na různá témata?


Náhodné výkřiky 6

vložil Radek Červinka 30. června 2011 22:52

Opět něco co mne cestou praštilo do nosu. Dnes to bude případ "Test na prázdný řetězec", jeden zajímavý inzerát a help update pro XE.Více...

Tagy: ,

Novinky v Delphi | Začátečníci

AppWave je tu

vložil Radek Červinka 24. června 2011 00:41

AppWave od firmy Embarcadero byl po dlouhém vývoji konečně publikován. Co je to AppWave? V podstatě se jedná o platformu, která umožňuje spustit libovolnou aplikaci pro Windows bez instalace tak, jak je zvykem u mobilních telefonů (tj. bez instalace), přičemž autor aplikace určuje její licenci a její cenu. Zároveň lze aplikace kupovat (nebo pronajímat) na appwavestore.

Aplikace jsou uloženy v Internetu a jsou lokálně cachovány. Po jejich spuštění běží plnou rychlostí. Více...

Tagy: ,

Novinky

TComboBoxEx - vylepšený TComboBox

vložil Radek Červinka 21. června 2011 00:57

Jednou z méně známých komponent přímo z instalace Delphi je TComboBoxEx. Byla přidána až ve vyšších verzích Delphi - proto ta menší publicita. Verzí si nejsem jist, ale existuje i v Delphi 2007. Díky ní rapidně ubylo pokusů o customdraw combobox pro položky s obrázky, neb to byl jeden z cílů tvůrců.

Pro mne další významnou věcí je možnost použít můj globální imagelist a do comboboxu dát položky, které mají vlastní ID, které se neshoduje s položkou v ImageList a mohu si ho definovat. Další věci jsou už jen bonus - jako např. možnost specifikovat odsazení položky.

TComboBoxEx

Více...

Tagy: , ,

Komponenty

Výprodej knihovničky

vložil Radek Červinka 19. června 2011 23:06

Jsa donucen mou drahou polovičkou zredukovat počet knih v knihovničce nabízím následující kousky. Knihy z prvního obrázku á 50Kč (vyjma Paradox), knihy z druhého obrázku (plus ten Paradox) zdarma k objednávce. Plus poštovné pošty nebo osobní odběr Kroměříž, Zlín (nebo Jarohněvice kde žiji).

Vše v dobrém stavu. Kdo dřív pošle mail, ten vyhrál. Myslím, že někomu ještě mohou pomoci. Více...

Tagy:

Server

Windows 8 app - ozvěny

vložil Radek Červinka 15. června 2011 23:05

Minule jsem psal pár poznámek o aktuálním pohledu na aplikace pro Windows 8. Nechtěl jsem se v tom dále hrabat, protože kopat do ležícího je neslušné, ale od minule se objevilo pár dalších informací, které podle mne ilustrují přístup MS tak, jak jsem ho minule nastínil.Více...

Tagy: ,

Aplikace | Delphi

Náhodné výkřiky 5

vložil Radek Červinka 13. června 2011 23:24

Opět několik navzájem nesouvisejících věcí: dnes náhled zdrojových kódů v průzkumníku pro Windows 7 a Vista, něco o TRTLCriticalSection a spol. a na závěr několik odkazů. Více...

Tagy: ,

Nástroje | Novinky

Certifikace 2

vložil Radek Červinka 8. června 2011 23:53

Až teď mne napadlo, že bych se mohl na certifikaci Vás zeptat anketou. Takže co vy na to? Hlasovat jde vpravo nebo přes hlasov.at/kc7l.

Za mne snad jen to, že to bylo tužší než jsem čekal (hlavně jedna kategorie, kde jsem ztratil 4 body z 5). Na test je 60 minut/60 otázek, času bylo tedy dost.

Certifikát

Tagy:

Novinky

Embarcadero - Certifikační program pro Delphi

vložil Radek Červinka 7. června 2011 00:54

Počínaje dneškem (7.6.2011) Embarcadero Technologies v rámci podpory Delphi konečně začíná nabízet certifikační program pro Delphi. Tento globální program nabídne miliónům vývojářů v Delphi příležitost předvést vlastní schopnosti a odborné znalosti svým vrstevníkům, programátorské komunitě a možným zaměstnavatelům.

Certifikační program Embarcadero (Delphi Certification Program) nabízí dvě úrovně: "Delphi Certified Developer" (certifikovaný vývojář Delphi) a "Delphi Certified Master Developer" (certifikovaný vývojářský mistr v Delphi).

Delphi Certified Master DeveloperDelphi Certification Program

Více...

Tagy: ,

Novinky | Tiskové zprávy

Poslední komentáře a další

vložil Radek Červinka 5. června 2011 16:58

Do pravého sloupce jsem přidal výpis posledních komentářů - někdy je to zajímavé, třeba se to někomu bude hodit. A asi optimisticky tlačítko Donate (přes PayPal). Kromě toho je nově delphi.cz vedeno u navrcholu.cz pod 134875.

Jinak pokud chcete na delphi.cz odkazovat (moc díky těm co to dělají), tak nějaké ikonky, ale netrvám na nich. Pokud máte web o Delphi nebo programování v Object Pascalu, tak mi napište, rád Vás přidám do odkazů.

Tagy:

Server

Windows 8 app aneb headshot

vložil Radek Červinka 2. června 2011 15:41

A MS to udělal zase. Opět střelil do hlavy svoje vývojáře, kteří používají jeho nástroje. Jako už po několikáté se vykašle na svůj framework a nabídne nové řešení, takže si svůj kód můžete dát zarámovat.

Nově aplikace pro Windows 8 budou na bázi HTML5 a JS (preferovaně). Stávající aplikace budou označeny jako "old technology", ale budou provozu schopné. Takže ti co investují do .NET nebo Silverlight budou … a SL je tím pádem mrtvější než už byl (pěkné shrnutí).Více...

Tagy: , , ,

Novinky

Užitečné pomůcky pro ladění

vložil Radek Červinka 1. června 2011 23:16

Ladění se zde věnuji často, ale jelikož se některé otázky stále opakují, zde je seznam aplikací, které mi pomáhají a které mohou pomoci i při řešení Vašich problémů.

Možná je to tím, jaký druh programů píši, ale na mém HDD nesmí chybět následující aplikace, které používám jako pomůcky při ladění:

  • WireShark
  • Process Monitor (nahradil dříve používaný RegMon a FileMon nefungující na Windows 7)
  • PortMon (už jen sporadicky)
  • Process Explorer
  • Sampling Profiler - profiler kódu viz. můj odkazovaný článek
  • wget - původně unix program, který např. uloží stáhnutou odpověď z HTTP serveru (např. i včetně hlaviček) do souboru a tam se dá pak prozkoumat co je špatně
  • Unlocker - ukáže, kdo zamkl soubor, kdo ho drží a umožní ho odblokovat nebo kopírovat

No a když už jsem v tom tak i následující nástroje

  • Dependency Walker - co používá váš program za knihovny a které knihovny používají ty knihovny atd.
  • PeInfo, PEiD, StudPe (to ale jen pro případ práce s cizími programy, už jsem je zmiňoval dříve)
  • HiJackThis - pokud Vás zajímá co se zavádí ve Windows

a další Více...

Tagy: , ,

Praxe

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců