Budoucí verze Delphi a RAD studia (roadmap)

Co je v přípravě nebo v plánu ohledně Delphi, C++Builderu a Delphi Prism?

Jen pro připomenutí: RAD studio se skládá z nativního Delphi, nativního C++Builderu a Delphi Prism a RAD PHP. Aktuální verze Delphi je Delphi XE3. Tento text byl napsán před vydáním XE2, které přineslo FireMonkey, 64bit a OSX. XE3 přináší C++Builder 64bit (prosinec 2012) a ARM kompilátor (začátek 2013)

Informace ohledně mobilních kompilátorů - edn.embarcadero.com/article/42544 - z roku 2012.

Původní text je aktualizován podle předchozí Delphi a RAD studio Roadmap z 12.8.2010 http://edn.embarcadero.com/article/39934.

Upozornění: Embarcadero negarantuje přesné dodržení. Obecně Embarcadero nerado něco slibuje, jelikož by se v případě nesplnění mohla firma stát předmětem žaloby, což umožňuje americké právo (resp. tak nějak jsem to pochopil).

Budoucí verze se budou dále soustředit na nativní (Delphi a C++Builder) a managed (Delphi Prism) vývoj na platformě Intel x86 (Windows, Mac OS X, Linux server) a na ARM (iOS a Android, s výhledem na WinRT).

Během XE3 dostupný 64bit kompilátor pro C++ a ARM kompilátor Delphi a Builderu pro iOS a Android. V další fázi pak WinRT a Linux Server. Nové (tj. např. ARM) kompilátory jsou na bázi CLANG backendu a v případě Delphi budou podporovat ARC (automatic reference counting - jako v součastnosti interface a řetězce).

Od XE2 je součástí framework FireMonkey, který je v XE3 významně vylepšen a brán jako budoucnost.

Dále jsou ve vývoji tyto projekty, které podle obecného názoru jsou vyvíjeny současně a ve výsledné verzi může být kombinováno více projektů. Tj. jedná se o souběžné projekty, které mohou být sloučeny. Toto umožňuje pracovat dlouhodobě na různých částech a až jsou připraveny tak je sloučit. Tj. nemusí se jednat o jednotlivé generace produktu.

Wheelhouse

  • 64bit pro C++Builder (s novým kompilátorem)
  • cross platform kompilace pro Linux (Windows, Mac OS X)
  • podpora modulů Apache
  • data snap na serveru
  • nová databinding architektura

Commodore

  • paralelizace v RTL
  • lepší podpora pro vícevláknové aplikace

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců