Dle mé zkušenosti hodně lidí nemá jasno, kdo je nyní majitelem Delphi a případně proč jím není už firma Borland.
Je pravdou, že Delphi a Borland bylo po dlouhou dobu silné spojení,
ale to už nějakou dobu neplatí. A přiznám se, že jsem nyní opravdu rád, že majitelem je nyní Embarcadero a zkusím vysvětlit proč.
Od počátku existence Delphi (cca 1995) bylo vyvíjeno ve společnosti Borland a pro tuto společnost Delphi představovalo v podstatě vlajkovou loď. Delphi je následníkem Turbo Pascalu.
Změna orientace Borlandu
Situace se mění kolem verze Delphi 5, kdy Borland (v té době krátkodobě pod jménem Inprise – jméno mělo naznačovat orientaci na velké systémy) začíná tvrdit, že chápe svojí budoucnost spíše v oblasti ALM (tj. Application Lifecycle Management) a divize vývojových nástrojů má v budoucnosti být spíše vedlejším zdrojem příjmů (ale do té doby financovat ALM divizi – prostě Delphi je považováno za vynikající zdroj příjmů, tak zvaná dojná kráva).
Borland se v té době nacházel pod silným tlakem akcionářů, kteří požadovali zvýšení svých zisků. Jedním z hlavních akcionářů byl pan Robert Coates, který trvale zpochybňoval rozhodnutí vedení firmy a její správní rady a jednou z věcí, které silně prosazoval, byl právě odprodej divize vývojových nástrojů a soustředění na nástroje ALM či aplikační server – doporučuji třeba secinfo.com/d11A75.z9n.htm.
Podle současných slov vývojářů je v té době oddělení R&D personálně tlumené, což se později projevuje např. i v době Kylixu, kdy ačkoliv je Kylix
(dle Allena Bauera a Michaela Swindella nedávno v konferenci Delphi) úspěšný i komerčně (i když u nás ne, částečně i protože typický náš Linuxový uživatel nepřenese přes srdce, že by měl za SW zaplatit), Borland nechce financovat dva týmy (Delphi a Kylix) a vývojáři jsou přesouváni mezi jednotlivými projekty. To v důsledku zpomaluje hlavně vývoj Delphi (hodně oblíbená verze Delphi 7 např. nepřináší proti Delphi 6 nic zásadního a v porovnání s aktuálním vývojem XE - XE7 jsou změny skoro směšné).
DevCo a CodeGear
Tato situace trvala určitou dobu (včetně Delphi 8 a Delphi 2005, které navíc přicházejí s novým IDE podporujícím více jazyků v jednom prostředí, které ale ze začátku nebylo úplně stabilní). Borlandu (resp. některým vedoucím pracovníkům z divize vývojových nástrojů) je jasné, že Delphi začíná ztrácet svoji pozici a začínají ještě více sílit tlaky na
osamostatnění byznysu vývojových nástrojů (Delphi, C++ Builder, JBuilder, InterBase …) do samostatné společnosti. Její vznik byl oznámen v únoru 2006 s dočasným názvem DevCo (Development Company) a nějak v té době se začíná prodávat už celkem opět stabilní Delphi 2006. Mimochodem product managerem pro Delphi se někdy v té době stává člen TeamB Nick Hodges (dříve nepředstavitelná věc).
V listopadu roku 2006 je konečně přerod dokončen a vzniká samostatná firma pod názvem CodeGear, která je sice stále majetkem Borlandu, ale má samostatné účetnictví atd.. Majetkem této firmy se kromě jiného stávají všechny vývojářské produkty včetně patentů (a vzniká verze Delphi 2007 - poslední neunicode verze) a do této firmy přechází většina vývojářů a vedoucích pracovníků z divize vývojových nástrojů (včetně pánů jako M. Swindell, A. Bauer, D. Intersimone a Nigel Brown). Právě poslední muž je pověřen odprodejem CodeGear.
Nigel se snažil co mohl, ale Borland měl nereálné představy o ceně a tak po nějaké době je Nigel "odejit" a nachází místo ve společnosti Embarcadero Technologies.
Embarcadero Technologies
Embarcadero Technologies je velmi úspěšná firma, která na amerických kontinentech má vysoce populární a úspěšné databázové nástroje (dokonce ze začátku byla nazývána podle původně jediného a později klíčového produktu "DBArtisan"). Mně osobně je kromě jiného sympatické, že její současný ředitel prošel firmou od jejích úplných začátků; z původně vývojářské pozice přes různé úrovně managementu až do pozice ředitele.
Majitelem firmy je silný soukromý investiční fond Thoma Cressey Bravo. A když tento fond hledal možnost, jak posílit svou
pozici a zisk v Evropě, Nigela napadne navrhnout odkoupení CodeGear, a to se nakonec stane 7. května 2008. Koupí CodeGear získává Embarcadero nejen produkty, lidi a patenty, ale i distribuční síť dosahující právě i do Evropy.
Do společnosti Embarcadero se vzápětí vrací řada původních tvůrců a odborníků (např. můj oblíbenec Eli Boling, který byl jednou z klíčových postav u Kylixu a jeho uvedený blog vřele doporučuji), kteří odešli od Borlandu právě kvůli problematickému řízení firmy.
Dokončování Delphi 2009 je už v režii Embarcadero a celé Delphi 2010 také. Hned první zásadní změnou je unicode verze 2009 (zároveň s podporou generik) - dvě naprosto zásadní a významné změny.
Borland po prodeji CodeGear
Mimochodem o rok později je Borland prodán společnosti Micro Focus (i když i nadále funguje samostatně a jméno zůstalo zachováno). Ale nechci, aby vznikl dojem, že Borland je nějaká špatná firma, jen se později snažila orientovat na jinou klientelu a tak to nejlepší co mohla opravdu udělat bylo, že se začala soustředit jen jedním směrem a divizi vývojových nástrojů prodala.
Borland má v současnosti několik úspěšných produktů, mimo jiné i díky několika úspěšným akvizicím (Visigenic – VisiBroker, dále Starbase a její produkty Caliber a StarTeam a nakonec Segue s její řadou Silk pro zátěžové testování).
Současnost a budoucnost Delphi
Ale zpět k společnosti Embarcadero.
Původní databázové nástroje jsou nyní označovány jako DatabaseGear, vývojářské nástroje CodeGear, ale obojí je pod značkou Embarcadero. Oba tyto názvy však postupně zmizí a zůstává jen jméno společnosti.
Důležitou věcí je, že jedinou činností Embarcadera je tvorba vývojových nástrojů, ať již aplikačních, nebo databázových. Proto je Delphi v dobrých rukou: Embarcadero nepovažuje Delphi za sirotka či dojnou krávu, ale za strategický produkt a podle mne je evidentní (viz i mé články) o kolik je Delphi od CodeGear a nyní Embarcadero kvalitnější. Je to také důvod, proč jsem dal vzniknout tomuto serveru. Ve verzi XE2 Embarcadero dodal dlouho slibovaný 64bit kompilátor Delphi, navíc multiplatformní knihovnu FireMonkey, kompilátor pro OS X, a zatím za pomoci FPC i kompilaci FireMonkey pro iOS (iPhone a spol). Ve verzi XE3 přichází 64bit kompilátor pro C++, XE4 iOS ARM kompilátor, XE5 Android kompilátor, XE6 Android pro C++ a AppTethering, XE7 např. paralelní programování a FireUI.
Produktovým manažer je nyní Marco Cantů, což je myslím člověk na správném místě.
Z toho je jasné, že autoři poslouchají své zákazníky a je na co se těšit. Na další verzi je oznámena podpora pro WinRT a Linux server.
Pokud Vás to zajímá, tak přehled vedoucích pracovníků společnosti Embarcadero (pro doplnění doporučuji k nahlédnutí, najdete tam několik lidí o kterých jsem psal, včetně uvedeného Nigela).
Ohledně našeho zastoupení Embarcadero: dne 29.10.2014 došlo ke vzniku nové společnosti Embt.biz s.r.o.
Tato společnost vznikla odštěpením místního zastoupení společnosti Embarcadero od společnosti Borland, s.r.o. Došlo tedy ke změně názvu společnosti, ale tým zůstává stejný a na chodu společnosti se nic jiného nemění - odštěpená společnost Embt.biz je nástupcem a pokračovatelem Borland, s.r.o.
Borland s.r.o. se nadále zaměří na zastupování společnosti Borland Software Corporation (tedy Micro Focus), Embt.biz se bude zabývat vším kolem obchodních zájmů společnosti Embarcadero technologies.
Tímto krokem se konečně završil dlouhodobý proces a i nás Delphi přestává být spojeno s Borlandem.