Amnestie pro předchozí verze 2013

vložil Radek Červinka 25. října 2013 23:26

Přes velmi výrazný úspěch XE5 (z dobře informovaných zdrojů vím, že se prodává i hodně novým zákazníkům bez Delphi historie) přichází amnestie pro upgrade z libovolné předchozí verze, detaily amnestie. Jsou tam i jiné akce, ale tato mi přijde nejzajímavější.

SP1 pro XE5 by měl být do cca 14 dní.

Tagy:

Akce

Komentáře

28.10.2013 17:50:25 #

bullhead

"SP1 pro XE5 by měl být do cca 14 dní."

...ISO už ke stažení;4,7GB;

...popis změn ještě ladí:
http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio/XE5/en/Release_Notes_for_XE5_Update_1

bullhead

29.10.2013 0:44:11 #

JFK

http://edn.embarcadero.com/article/43468
Po skoro sedmi týdnech je toto vzhledem ke stavu QC naprosto zoufalý výstup.
Asi opravdu už nově platí, že Release chybu vytvoří a Release+1 chybu opraví, ale na staré patrně nedojde už nikdy. Bez SA je tedy lepší skočit pod vlak, protože čekání na odstranění chyby v rámci updatu je velmi podobné čekání na Godota.

JFK

29.10.2013 0:52:09 #

JFK

Zkusím doufat, že do rána bude seznam alespoň trojnásobný, to bude hezký sen.

JFK

29.10.2013 16:07:08 #

Zdeněk Vašků

Tak jsem zkoušel a česká velká písmena nejsou opravena. Pokud je tomu orpavdu tak a někde jsem se nespletl, tak je to skandální.

Zdeněk Vašků

30.10.2013 9:23:57 #

Tomas

Zdá se, že marketing má nad produktem náskok.

Tomas

30.10.2013 12:03:36 #

radekc

Vypadá to, že se to zapomnělo tam dát, je to smutné. Ptal jsem se a urgoval to na různých místech a pan Kubát taky a podle všeho v horizontu 14 dní měl by být SP2. Snad to tak dopadne.

radekc

30.10.2013 16:38:12 #

geby

Muze mi nekdo priblizit, o jaky jde problem?

geby

30.10.2013 17:16:32 #

radekc

geby: http://qc.embarcadero.com/wc/qcmain.aspx?d=119192

radekc

30.10.2013 19:04:42 #

JFK

To je ale myslím opravdu jen střípek, zde kompletní seznam (XE5): http://qc.embarcadero.com/wc/qcmain.aspx?search=1&proj=10&vers=19.0 a zde jen kritické: http://qc.embarcadero.com/wc/qcmain.aspx?search=1&type=A&proj=10&vers=19.0

Tedy více jak 350 zahlášených chyb a z toho téměř 100 kritických...
V Update 1 opraven jen směšný zlomek a většina z toho ohledně iOS 7.
Prostě něco jako plivnutí do x*chtu.

JFK

31.10.2013 12:43:53 #

radekc

Vážený JFK, je mi líto že to takto berete. Rád bych viděl jak velké systémy udržujete, protože pak možná budete mít představu co to znamená a že každá chyba není kritická i když to tak žadatel chápe.

radekc

31.10.2013 13:34:05 #

JFK

Myslím, že 2 mil. řádků není malý projekt a myslím, že vím, co znamená když produkt je či není hotov a co je a co není chyba. MVP-marketing je v dané situaci myslím špatná cesta jak se snažit vylepšit objektivní realitu. EMBT prostě vydává nehotové produkty a čekání na update je jen laciná vějička.

JFK

31.10.2013 13:39:52 #

Daniel Andraščík

To by bolo na rozsiahlu diskuziu. Netvrdim ze musia opravit vsetko. S niecim sa da zit. Neviem presne kolko percent z produktoveho portfolia Embarcadera tvori RAD studio, ale predpokladam ze to bude viac ako jednotky percent. Predpokladam ze RAD studio nevyvijaju styria prgramatori ale budu ich desiatky ak nie viac. Cize ocakaval by som od takejto masinerie trosku propmtnejsie opravovanie chyb. V moje firme sme dvaja programatori a spravujeme rozne rozsiahle softvery pre asi 20 zakaznikov. Je to samozrejme neporovnatelne, ale ano, nase softvery maju rozne nedostatky a chyby. Ale neodstranujeme len tie chyby, na ktorych sme sa obojstranne so zakaznikom dohodli ze to nie je kryticke a ze ich opravu nebudu vyzadovat. V opacnom pripade zomkneme podpatky a kmitame k zakaznikovy dokial chyba nie je odstranena. A to nasadzujeme softvery do strojov v priemyselnom prostredi, takze ziaden vyvoj na zadku v teple kancelarie a nasledny update niekam na verejny server. Vacsinu vyvoja sedime priamo vo vyrobnych halach v zvycajne v nepriaznivych podmienkach. Nikedy dokonca v i teplotych bliziacich sa k nule, medzi roznymi chemickymi vyparmi, pripadne zase medzi odletujucimi zeravymi pilinami a pod. Verte mi ze hodit problem za hlavu a vykaslat sa na neho by pre nas bola ta najpohodlnejsia volba

Daniel Andraščík

31.10.2013 13:58:08 #

radekc

Sorry, ale ono to má jeden jediný důvod - http://edn.embarcadero.com/article/images/42544/thumb03000005.png

Pokud je mi známo, tak hodně sil je vrhnuto na C++ Builder pro iOS a Android - Estimated Winter 2013, což chápu vás nezajímá a to oprávněně.

Jen tak zamyšlení:  je rozdíl napsat třeba podnikový systém s 2mil řádků, kde uzivatel muze jen to co mu povolite, nebo napsat kompilátor a knihovny pro různé OS v různých variantách a čekat co si programator vymyslí. Neznám počet řádků, ale předpokládám desítky milionů.

Jako MVP bych si taky přál aby nebyla žádná chyba, ale je to nereálné. Jen vím, že se ti maníci neflákají.

radekc

31.10.2013 17:26:26 #

bullhead

...dal bych XE5 nejméně 100 dní hájení ...takový produkt (čti tak multiplatformní) na trhu není(!) – já si dovedu představit, jak je uvnitř složitý a jak složitě se koordinují týmy, co vše řeší (nehledě na to, že tam zcela jistě mají i ještě pořád částečně oddělené týmy produktů co koupili, jako např. AnyDac=FireDac nebo VG-scene=FireMonkey, ať se je snažili integrovat jak chtěli)…z praxe si myslím, že do SP1 pofixovali o pár stovek jiných a důležitějších (!) bugů, než jsou vůbec zalogovány

...pracuji s obrovskými systémy na kterých pracují tisíce uživatelů, a nějakých 350 chyb a 100 kritických …no …nechci říct, že by mně to nechávalo úplně v klidu ale tohle je vzhledem k rozsahu NAPROSTO NIC(!), s něčím takovým se u obrovských systémů (a to RAD Studio nepochybně je) v klidu vejdete to SLAček …99 procent uživatelů se to vůbec nedotkne = 99 procent uživatelů bude naprosto v klidu

…omlouvám se za výraz, ale argumentace, že Update1 je „Prostě něco jako plivnutí do x*chtu.“ je prostě vyblitek nějakého totálního amatéra, který neví, jak vypadají enterprise systémy a která patří do hospody po 10tém pivu a ne na fórum inteligentních lidí …a za tím si stojím

B.

bullhead

31.10.2013 20:49:47 #

anec

pokud je ten totální amatér platícím zákazníkem tak to moc výblitek není

anec

31.10.2013 21:29:27 #

bullhead

to Anec: ...neexistuje na teto planete (a osobne verim, ze ani v prilehlych galaxiich) sw, ktery nema chyby  ...a takto komplikovane sw je budou mit vzdy  ...maji je i neskonale drazsi sw, nez je Rad Studio (tibco, siebel, sap, ...) at nemate pocit, ze jste za Rad Studio dal "neskutecne" penize a ted neco nefunguje  ...kluci z embt proste fixuji co stihaj (co jim prioritizuji projektaci) ...myslet si, ze po release updatu bude opravena vetsina chyb (slovo "vsechny" ani nepripada v uvahu) je proste utopie a nepochopeni fungovani velkych swhouse  ...prodej urciteho sw v urcitem case uzivi urcity pocet lidi a tyto lidi behem urciteho casu pofixuji jen urcity pocet chyb (a v naproste vetsine uz pracuji ma dalsich verzich, protoze to maj v dlouhodobych planech a fixy jim projektaci jen prilepi k aktualni praci) ...taky tu mohl byt prvni update za pul roku, taky by nepofixoval vetsinu jen vice chyb, ale toho pul roku by nebyla zadna oprava - to neni cesta

bullhead

31.10.2013 21:58:05 #

JaroB

EMBT si ukouslo moc velké sousto, a během dvanácti měsíců vydalo 3 verze; to se nutně muselo někde podepsat, na ladění i testování. Zároveň za pochodu pozměňují konstrukce v jádře VCL, což je potenciálně nebezpečná věc - a protože nemají čas na doladění ani FM při pohlcování dalšího produktu, tak vydávají polotovary (důvody můžou být různé, ale budou za tím asi jen peníze, co jiného). A chyby za ně v produktu hledají platící zákazníci... A zdůvodňovat, proč to tak je, lze taky různě (EMBT bude spíš mlčet). Ale prakticky to znamená, že EMBT už neopraví ani brk v XE3 a asi už ani v XE4 (nevidím do té politiky ale z kapacitních důvodů to nebude), snad XE6... Ale jak se říká, těšit se na zářivou budoucnost je lepší, než si nechat vypálit oči rovnou.
howgh

JaroB

31.10.2013 22:11:15 #

anec

2bullhead: s tím co píšeš stoprocentně souhlasím jen mi vadilo že to bylo u něj ohodnoceno jako výblitek. btw: pokud bys měl doma raketoplán endejvr za 187 miliard dolarů tak tě taky s€re že 12V zapalovač v kabině nefunguje a technici z NASA vyhodnotili že pro tebe jsou v dalším letu  důležitější ostřikovače skel :)

anec

31.10.2013 22:42:16 #

radekc

JaroB> A chyby za ně v produktu hledají platící zákazníci

Jestli tohle myslíš vážně, tak si tě přestávám vážit, protože o tom evidentně nevíš vůbec nic a jen tak vykřikuješ. Jsem z tvého komentáře totálně vytočený. VÍM jak promyšlený a pečlivý mechanismus je testování Delphi a všeho co k nim patří. Je tam mimochodem systém regresivních testů kompilátoru a RTL, který je budován více než 10 let (možná i spíše 20 let) a kdy pro každou opravenou chybu je vytvořen test case (kdo z Vás to má?). Mají tam implementován systém GUI testování IDE. Každá úprava prochází nejméně dvěma páry očí, každý den je porada kdy jsou zvažovány nové chyby a určována jejich priorita atd. Bohužel v některém případě (jako je uvedený) někomu nedocvaklo jak je to důležité pro lidi s diakritikou, zvláště když to ze začátku bylo popisováno jako problém s Č.

A to jestli si ukouslo velké nebo malé sousto: to je zbytečné to komentovat. Díky tomu má Delphi spousty nových zákazníků, kteří mimochodem na většinu problémů nikdy nenarazí, protože to co EMBT dokázalo je mimo chápání. Kdyby se chovalo podle tebe tak jim totálně ujel vlak a zůstáváme v oblasti Windows a můžeme to zabalit.

To že se najde někde chyba je jen vrcholek ledovce, který bohužel někdy ujede. V mém programu taky kolikrát najdou chybu nebo nedomyšlenost až zákazníci a to se pohybuji nejméně o řád MLOC níže a zákazníci mají mnohem méně volnosti.

radekc

1.11.2013 19:05:42 #

bullhead

to Anec: ...pro pilota asi budou důležité ty ostřikovače:-) ...to je ta otázka priorit - jsem naprosto přesvědčen, že se v EMBT neflákaj! ...prostě nějaké podivné písmenka, na které si stěžují nějací češi ("to je někde za nebraskou?":-)) a pak Brazilci, to věřím že nemusí být opraveno ani v SP2 ...kdyby nejelo něco v Hanji to by asi bylo na zamyšlení ...prostě co stihli to stihli a vzhledem k rychlosti, jakou se vydalo XE5, tam toho určitě pofixovali kupu i mimo QC

bullhead

1.11.2013 22:50:10 #

oxo

Já si myslím, že ta písmenka opraví. V Německu a spoustě dalších zemí se to bude chovat asi stejně a přeci jenom Brazílie+Německo jsou pro Delphi obrovské trhy.

oxo

2.11.2013 15:04:09 #

bullhead

...je venku u Help Update 1 for XE5:
http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio/XE5/en/Readme_-_Help_Update_1_for_Delphi_and_C%2B%2BBuilder_XE5

B.

p.s. ...jak to chápu, tentokrát vyžaduje manuální uninstall před instalací

bullhead

2.11.2013 23:09:32 #

Radek

Brazilie je obrovsky trh a Delphi je tam velmi popularni.

Radek

3.12.2013 13:28:09 #

radekc

Hotfix na ten problém s diakritikou : http://cc.embarcadero.com/item/29644

radekc

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců