And the winner is

vložil Radek Červinka 17. listopadu 2010 01:21

… zklamání. Vyloženě jsem přecenil touhu po legálním programu u našince a čekal jsem trochu větší účast. Chápu, že díky upgradovací politice Embarcadera hodně lidí upgradovalo, chápu nedostatek času, ale přesto.

No vezmu si z toho ponaučení.

Výsledné tři programy jsou na app.delphi.cz. Pro informaci: Milan Kormout s Pingerem (tj. grafickým zobrazením odezev) na bázi SQlite3, Slavomir Svetlik s databázovým programem CHOV PSOV nebo potažmo zvířat na bázi SQlite3 a konečně pepák s utilitou Verify pro ověřování integrity.

Kritéria hodnocení byla tato:

  • přínos pro uživatele (např. někdo napíše hodně užitečný program pro velkou skupinu uživatelů)- 2/5
  • složitost (komplexnost - např. zobrazení hvězd v závislosti na pozici v google maps) programu - 2/5
  • kvalita kódu - 1/5 (spíše takový jazýček na vahách)

Zde jen snad škoda, že Slavomir Svetlik nakonec nepublikoval svůj kód pro novou verzi RQ Money psanou v Delphi jak v jednu chvilku uvažoval. Jednalo by se o přesně ten typ aplikace, který jsem původně chtěl trefit (inspirace pro ostatní, široká použitelnost).

Druhak je škoda (z mého hlediska), že Pepákův úžasný YouTube Downloader už open source je, takže se nemohl zúčastnit (podobně jako u RQ Money).

Ale pojďme k hodnocení, celkem je možno získat 5 bodů dle uvedeného schématu.

Dle prvního kritéria jsou všechny tři programy pro velmi specifickou skupinu uživatelů, tudíž všechny tři po prvním kole získávají 0,5 bodu ze 2 možných.

Dle druhého kritéria je z hlediska složitosti a komplexnosti na tom nejlépe pepák, jehož program podporuje všechno možné ze své oblasti, ale kde bych snad jako rozmazlený uživatel ocenil i aspoň nějaké základní GUI jako možnost (např. jen provést hash určitého adresáře a pak ho někdy porovnat). Chov psů i Pinger po 1bodu, Verify 1,5 bodu.

U třetího kritéria Verify získává plný počet bodů za čitelný, složitý, ale přesto přehledný a vůbec kód (tj. 1bod), Pinger získává 0,75bodu a Chov psů 0,5 bodu (nejen protože PDF komponenta při tisku zobrazuje hlášku Demo a není OSS).

Celkem tedy:

  • Verify za 0,5 + 1,5 + 1 = 3 body
  • Pinger za 0,5 + 1 + 0,75 = 2,25 bodu
  • Chov psů za 0,5 + 1 + 0,5 = 2 bodu

Hmm, opravdu jsem nečekal, že bude na prvním místě konzolová utilita. Ale na druhou stranu i když odhlédnu od soutěže, kde jsem se opravdu snažil být spravedlivý, tak i open source implementací YouTube Downloadera a někdy celkem kousavé, ale přesto často přínosné komentáře na tomto webu mi napovídají, že Rad Studio Architect bude ve správných rukou.

Gratuluji.

P.S.: další podobná soutěž nebude. Jediná soutěž co zde někdy asi bude je další kolo na rychlost kódu, ale prakticky bez odměn.

Tagy:

soutez

Komentáře

17.11.2010 2:56:47 #

pingback

Pingback from topsy.com

Twitter Trackbacks for
        
        Delphi.cz | And the winner is
        [delphi.cz]
        on Topsy.com

topsy.com

17.11.2010 7:18:33 #

pepak

Upřímně řečeno, taky jsem nečekal, že by konzolová utilita mohla mít šanci. Docela škoda, že se neodhodlalo zúčastnit víc lidí :-(

Pokud jde o GUI pro Verify, počítám s ním. Akorát to nejde tak hned - napřed potřebuju mít vyladěnou funkčnost pro příkazovou řádku, a pak se můžu zabývat "parádičkami".

pepak

17.11.2010 11:28:24 #

Milan Kormout

Gratuluji vyherci! Z kodu je videt, ze program neni zadna "rychlokvaska" a ze nad nim autor musel stravit spoustu casu.

Trochu bych spekuloval nad velikosti skupiny uzivatelu, ktera mi prijde v tomto pripade dosti uzka. Zcela chybi v soutezi hodnoceni GUI, ktere "prodava" (a jehoz navrh a implementace neni zrovna otazkou chvilky).

Presto smekam pred redaktorem delphi.cz a jeho nelehkou ulohou v teto soutezi. Nechtel bych byt v jeho kuzi par dni pred koncem souteze - ze zrejmych duvodu... ;)

ps: Prosim o opravu jmena v clanku... :)

Milan Kormout

17.11.2010 11:41:55 #

pepak

To, že je skupina uživatelů úzká, je pravda. Bohužel - lidí, kteří se o svá data starají (vedle integrity ještě důležitější zálohování), je velmi málo. Ale říkám si, když budou mít k dispozici vhodné nástroje, které za ně odvedou většinu práce, třeba je to přesvědčí se problémem zabývat...

GUI bude časem doplněno, v tom není větší problém. Jde jen o priority - pro mě je prioritní CLI (kvůli rychlosti, automatizovatelnosti a tomu, že se v ní můžu soustředit na funkčnost a prezentaci odložit na okamžik, kdy je funkčnost odladěná - do té doby stejně nemá smysl program dávat laickému uživateli). Ale uvědomuju si, že pokud má být program využívám, tak GUI potřebuje*), takže už teď při vývoji počítám s tím, že se to GUI bude dělat. A nebude to daleko, funkčnost mám z větší části hotovou.

*) I když, komentáře pod PDB2TXT ukazují, že když má důvod, tak tu příkazovou řádku bez větších potíží zvládne i laický uživatel :-)

pepak

17.11.2010 13:02:07 #

radekc

Milane - moc se omlouvám za zkomolení jména. Opraveno. Snad i přes to, že jste nevyhrál na mne a delphi.cz nezanevřete. Pinger je totiž zajímavý program. Mimochodem: když dám ShowLog z popupmenu tak v titulku okna je frmDeviceLog.

radekc

17.11.2010 19:49:11 #

Slavomir

Takisto gratulujem víťazovi. Radku, vybral si dobre!

Slavomir

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců