
Takže vše nejlepší (dort je od mé milující ženy). Uteklo to jako voda.

Snad jen několik vzpomínek:
Bol som na prvej prezentácii Delphi 1 v Prahe a pamätám si, ako sme tlieskali,
keď prednášajúci (bol to, myslím, David Intersimone - nie som si istý, je to
už fakt dávno) na pár kliknutí skompiloval a spustil Windows aplikáciu. Programoval som vtedy v TP7 a po
tej prezentácii som si Delphi 1 hneď kúpil. V rámci predaja v ČR a SR som bol medzi prvými zákazníkmi (asi
siedmy ?).
A odvtedy v Delphi stále programujem, len teraz je to Delphi2007 a XE2.
Dvadsať rokov vernosti, to už je možno ako nadpriemerné manželstvo, nie?
V každom prípade, treba blahoželať Delphi k takému výročiu, dúfam, že to
ešte dlho vydrží.
Ing.Roman Olexa

Vzpominam si na tu dobu, kdy se Windows 3.1 zacaly prosazovat. A v te dobe jsme logicky zacali pokukovat po nejakych tech vyvojarskych nastrojich. Po letech v Turbo Pascalu jsme dosli az k Borland Pascalu for Windows. Jenze nebylo to ono… Byly dokonce snahy utec k Ccku, protoze "v tom se to cele preci dneska pise!" Ale tehdy se objevily Delphi, a vse bylo jinak. V te dobe byly Delphi doslova zjevenim!
Ale to bylo vsechno jen takova ochutnavka. Moznost si osahat novy zpusob tvorby aplikaci, o kterem se nam ani nesnilo. Osobne si ale myslim, ze ten pravy rozkvet Delphi prisel az s 32-bitovymi windows a s Delphi 2.
Byly to Delphi, ktere nas tenkrat presvedcily, ze nemusime za miliony kupovat velky knihovnicky system, ktery nam nevyhovoval, ale ze mame v ruce nastroj, ve kterem si jej zvladneme napsat sami. Zvladli jsme to, a tak nas knihovni system Koniáš potkate v Mestske knihovne v Praze dodnes.
Geby

My jsme tenkrát měli aplikaci napsanou v Informix 4GL, odladěnou, a provozovanou na Olivetti Unixu proti SQL serveru Informix Online. Celé to běželo na klasických terminálech a terminálových emulátorech. Některé menší, nevýrobní části byly ale historicky ve Foxbase resp Foxpro a to byl myslím jeden z důvodů, proč se hledalo řešení, jak to celé dostat na novou platformu. Zkoušeli jsme tenkrát zapůjčený vývojový systém Gupta a pak se objevily informace o Delphi.

I dnes si vzpomínám, jak s Richardem Kubátem podepisujeme smlouvu o půjčení Delphi 1 C/S a já si pak pyšně vezu do Kolína nový "poklad". Následovalo zkoušení převážně metodou pokus-omyl. Úspěšné napojení na Informix díky vestavěným SQL Links, přítomnost tehdy běžně užívaného Pascalu, univerzálnost v možnostech a snadnost vývoje rozhodla tenkrát o pořízení tohoto produktu. Ostatně - ono to rozhodování (oproti třeba dnešním začínajícím firmám) bylo jednoduché - byl to opravdu výjimečný produkt, který hodně předběhl konkurenci.
leonell

Jedine, na co si vzpominam, ze jsme hledali, v cem programovat pod Windows a poridili jsme si na to Visual Objects a to jeste v nejake prerelease verzi. I kdyz to melo spoustu zajimavych vlastnosti, tak jazyk a prostredi nebylo obecne. Takze kdyz se posleze objevil Delphi 1, odepsali jsme ne zrovna malou investici do VO a poridili si Delphi, protoze byl nastupcem Turbo/Borland Pascalu, ktery jsme pouzivali jeste na platforme CP/M, nez byl portovan pod DOS. Tim padem jsme meli k dispozici hafo leta vyvijenych proprietarnich knihoven, ktere nebylo tezke do Delphi portovat. Jinak by to bylo asi na streleni se do bedny, protoze v knihovnach mel Delphi jen naproste minimum.
pf1957

U nás by to nebylo možné bez toho muže v pozadí - R. Kubát (viz obrázek - ten muž v pozadí) . A bez něho by nebylo ani Delphi.cz. Na obrázku z doby Delphi 1. Mimochodem zpočátku existence delphi.cz jsem s ním udělal rozhovor, rozhovor druhý díl , takže pokud máte zájem neváhejte.

P.S.: obrázky Delphi 1 jsou od Leoše Urbana, díky