Delphi 20 let

vložil Radek Červinka 13. února 2015 20:56

Dort

Takže vše nejlepší (dort je od mé milující ženy). Uteklo to jako voda.

Delphi 1

Snad jen několik vzpomínek:

Bol som na prvej prezentácii Delphi 1 v Prahe a pamätám si, ako sme tlieskali, keď prednášajúci (bol to, myslím, David Intersimone - nie som si istý, je to už fakt dávno) na pár kliknutí skompiloval a spustil Windows aplikáciu. Programoval som vtedy v TP7 a po tej prezentácii som si Delphi 1 hneď kúpil. V rámci predaja v ČR a SR som bol medzi prvými zákazníkmi (asi siedmy ?).

A odvtedy v Delphi stále programujem, len teraz je to Delphi2007 a XE2. Dvadsať rokov vernosti, to už je možno ako nadpriemerné manželstvo, nie? V každom prípade, treba blahoželať Delphi k takému výročiu, dúfam, že to ešte dlho vydrží.

Ing.Roman Olexa

Delphi 1

Vzpominam si na tu dobu, kdy se Windows 3.1 zacaly prosazovat. A v te dobe jsme logicky zacali pokukovat po nejakych tech vyvojarskych nastrojich. Po letech v Turbo Pascalu jsme dosli az k Borland Pascalu for Windows. Jenze nebylo to ono… Byly dokonce snahy utec k Ccku, protoze "v tom se to cele preci dneska pise!" Ale tehdy se objevily Delphi, a vse bylo jinak. V te dobe byly Delphi doslova zjevenim!

Ale to bylo vsechno jen takova ochutnavka. Moznost si osahat novy zpusob tvorby aplikaci, o kterem se nam ani nesnilo. Osobne si ale myslim, ze ten pravy rozkvet Delphi prisel az s 32-bitovymi windows a s Delphi 2.

Byly to Delphi, ktere nas tenkrat presvedcily, ze nemusime za miliony kupovat velky knihovnicky system, ktery nam nevyhovoval, ale ze mame v ruce nastroj, ve kterem si jej zvladneme napsat sami. Zvladli jsme to, a tak nas knihovni system Koniáš potkate v Mestske knihovne v Praze dodnes.

Geby

Delphi 1

My jsme tenkrát měli aplikaci napsanou v Informix 4GL, odladěnou, a provozovanou na Olivetti Unixu proti SQL serveru Informix Online. Celé to běželo na klasických terminálech a terminálových emulátorech. Některé menší, nevýrobní části byly ale historicky ve Foxbase resp Foxpro a to byl myslím jeden z důvodů, proč se hledalo řešení, jak to celé dostat na novou platformu. Zkoušeli jsme tenkrát zapůjčený vývojový systém Gupta a pak se objevily informace o Delphi.

Delphi 1

I dnes si vzpomínám, jak s Richardem Kubátem podepisujeme smlouvu o půjčení Delphi 1 C/S a já si pak pyšně vezu do Kolína nový "poklad". Následovalo zkoušení převážně metodou pokus-omyl. Úspěšné napojení na Informix díky vestavěným SQL Links, přítomnost tehdy běžně užívaného Pascalu, univerzálnost v možnostech a snadnost vývoje rozhodla tenkrát o pořízení tohoto produktu. Ostatně - ono to rozhodování (oproti třeba dnešním začínajícím firmám) bylo jednoduché - byl to opravdu výjimečný produkt, který hodně předběhl konkurenci.

leonell

Delphi 1

Jedine, na co si vzpominam, ze jsme hledali, v cem programovat pod Windows a poridili jsme si na to Visual Objects a to jeste v nejake prerelease verzi. I kdyz to melo spoustu zajimavych vlastnosti, tak jazyk a prostredi nebylo obecne. Takze kdyz se posleze objevil Delphi 1, odepsali jsme ne zrovna malou investici do VO a poridili si Delphi, protoze byl nastupcem Turbo/Borland Pascalu, ktery jsme pouzivali jeste na platforme CP/M, nez byl portovan pod DOS. Tim padem jsme meli k dispozici hafo leta vyvijenych proprietarnich knihoven, ktere nebylo tezke do Delphi portovat. Jinak by to bylo asi na streleni se do bedny, protoze v knihovnach mel Delphi jen naproste minimum.

pf1957

Delphi 1

U nás by to nebylo možné bez toho muže v pozadí - R. Kubát (viz obrázek - ten muž v pozadí) . A bez něho by nebylo ani Delphi.cz. Na obrázku z doby Delphi 1. Mimochodem zpočátku existence delphi.cz jsem s ním udělal rozhovor, rozhovor druhý díl , takže pokud máte zájem neváhejte.

Kubát

P.S.: obrázky Delphi 1 jsou od Leoše Urbana, díky

Tagy:

Delphi

Komentáře

14.2.2015 13:14:02 #

Míra

Jo jo, taky se slzou v oku vzpomínám, jak jsem unešen z Delphi 1 a jak neskutečně fantasticky pak púsobily 32bitové Delphi 3 :)

Míra

14.2.2015 13:15:18 #

Míra

Škoda, že to nejde editovat, teď koukám, co za zvěrstva jsem v té rychlosti napsal. Tak pro jistotu ještě jednou :)

...jak jsem byl unesen prvními Delphi 1 a jak neskutečně fantasticky pak na mě působily 32bitové Delphi 3 :)

Míra

16.2.2015 11:03:16 #

JaroB.

Co já si tak vzpomínám, koupil jsem krabici Delphi 1, jakmile se objevilo u nás na trhu za, tuším, 8000 Kč. A koupil jsem si jí navzdory (podmíněno to bylo nedobrou zkušeností s objektovou nadstavbou od Bocian Software), že v tom vytvořené programy nikdo nechtěl, zákazníci chtěli dominantně programy jen pro DOS a můj zaměstnavatel o to taky zhruba následující čtyři roky nejevil zájem, pročež jsem si musel zaplatit i vstupní kurz. Takže jsem lehkým downgrade překládal řádkovým překladačem z Delphi programy původně pro Turbo Pascal 7, různě stripoval resource a vytvářel hrůzné postupy, jen aby aplikace běžela v DOSu (případně nějaké grafické nadstavbě, což vyžadovalo značnou magii s BGI a taky s overlays). Díky tomu se mi podařilo později lehce přemigrovat na Windows, ale to už byla doba Delphi 3 (ve dvojkách jsem nikdy moc nedělal), které měly spoustu skvělých funkcí, a výtečně se mi v nich pracovalo.

JaroB.

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců