Delphi 2010 a debug vizualizers

vložil Radek Červinka 2. ledna 2010 23:29

S Delphi 2010 přichází i další vylepšení v debuggeru. Už v Delphi 2007 byla třeba přidána podpora breakpointů přes callstack (viz mé poznámky o Delphi 2007) a mnoho dalších rozšíření debuggeru Delphi (např. pojmenování vláken pro debugger), ale dnes něco o debug vizualizerech.

Během ladění musí (no teoreticky nemusí :-)) debugger nějak zobrazovat hodnoty proměnných, což není problém u jednoduchých typů jako string nebo Integer, ale už je to horší u objektů nebo typů typu TDateTime, což je ve skutečnosti hodnota double.

Pro tyto účely jsou vytvořeny debug vizualizéry, což jsou IDE experti (tj. specializované třídy, které se instalují do IDE a rozšiřují funkcionalitu IDE), kteří mají na starosti nějakým způsobem připravit pro konkrétní typy jejich hodnoty k zobrazení.

Standardně jsou k dispozici dva vizualizéry a to pro TStringList a pro zmíněný TDateTime, ale součástí instalace jsou jejich zdrojové kódy, takže máte možnost napsat další (ono to asi udělají autoři různých expertů jako CnWizards). Zdrojové kódy jsou v RAD Studio\7.0\source\Win32\Visualizers\.

program Project1;

{$APPTYPE CONSOLE}

uses
  SysUtils, Classes;

var
  sl: TStringList;
  dt: TDateTime;

begin
  dt := Now;
  sl := TStringList.Create;
  sl.Add('Text 1');
  sl.Add('Text 2');
  writeln(dt);
  writeln(sl.Text);
  sl.Free;
end.

a ukázka zobrazení v Delphi 2010:

Delphi 2010 debug vizualizéry

navíc se dá specifikovat, které vizualizéry budou aktivní (v Options)

Delphi 2010 debug vizualizéry

Myslím, že už ty dva základní vizualizéry jsou moc užitečné.

Tagy: , ,

Recenze

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců