Přátelé, stal se zázrak. Nijak jsem se nikdy netajil mým vztahem k Androidu a trošku jsem se i bál jak si s roztříštěností a chaosem platformy Delphi poradí. A podle mne to vyšlo. Android je tak roztříštěná a zmatená platforma, že je opravdu zázrak jak to krásně funguje a to, že to úplně transparentně funguje i pro iOS je prostě nádhera. Abych se vyjádřil slovy klasika: kdo jiný to má?
Proč mluvím o roztříštěnosti? Na iOS je celkem tak 6 zařízení, kdežto Android má nejméně to samé množství od každého výrobce, většinou s nulovou následnou podporou - ale s tím nic nenaděláme. Proto je pro několik nejpopulárnějších zařízení přímo garantována podpora (jako je Google Nexus, Samsung Galaxy nebo Kindle Fire) a ostatní při splnění HW požadavků budou fungovat (definitivní verze požadavků a minimální verze Androidu až s release).
Ono vlastně není co popisovat, protože to co jsem napsal u XE4 ohledně funkcionality u iOS je to samé v bledě modrém jen že to funguje navíc i pro Android. Produkt je stále ve stádiu beta testu a některé detaily se mohou změnit, ale co se nezmění je nativní podpora pro Android a iOS z jednoho kódu a podpora HW zařízení (senzory, fotoaparát) a služeb jako u iOS.
Delphi při kompilaci pro Android (za pomoci upraveného LLVM kompilátoru podobně jako pro iOS) vygeneruje .so (tj. ekvivalent DLL na Windows) a malý java "bootloader", který .so zavede. To celé je pro nás transparentní a automaticky se vytváří během kompilace - výsledkem je klasický APK balíček, který je možno přímo poslat na zařízení nebo spustit v emulátoru (který je výrazně pomalejší než zařízení). Jinak během překladu je podle cílové platformy přilinkován patřičný vzhled a použity pickery OS (např. na výběr datumu, nebo klávesnice). Výsledkem je vzhledem a chování odpovídající OS, s tím že nemusíte změnit ani středník. Navíc stejně jako v XE4 funguje možnost přidat jako cílovou platformu Windows - nebudu sice fungovat podpora pro HW senzory, ale pro většinu věcí to může stačit.
Část z možností pro vzhled tlačítka, podobně jsem ukazoval styl minule pro iOS.
Pěknou vlastností IDE je, že v případě přepnutí vzhledu přes combobox se zařízeními se mění styl náhledu mezi Androidem a iOS.
Vylepšení pro ARM: u debuggeru přibyla podpora pro zobrazení property a funkcí, kompilátor pro ARM generuje v release mnohem menší soubor.
Jak pro iOS, tak pro Android jsou k dispozici průvodce: nepodaří se vám deploy na zařízení? Objeví se okno s wizardem (a tím správným).
Článek je napsán se speciálním povolením ohledně beta blogování - popisuje před realizační verzi, pro detaily navštivte embt.co/RADAndroid.