Delphi v enterprise verzi Tokyo přináší podporu pro Linux. Ukáži jak nastavit prostředí pro vývoj.
Delphi pro Linux je 64bit cross kompilátor s podporou ARC. Pro běh tedy potřebujete 64bit Linux - což je prakticky standard.
Pokud tedy máme OS, budeme potřebovat ještě Platform Assistant (dále jen PA), což je v podstatě vzdálený server, se kterým IDE komunikuje a tento server zprostředkovává ladění (tj. krokování, zjišťování stavu procesoru atd). PA najdeme v "c:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\PAServer\LinuxPAServer19.0.tar.gz". Nějak ho dostaňte na Váš stroj a tam balík rozbalte.

V balíku jsou v podstatě jen 4 soubory, vlastní paserver, konfigurace a jádro debuggeru. PA normálně spustíte ./paserver, viz. obrázek, který ukazuje různé příkazy. Užitečný je hlavně I, který ukáže vaši IP adresu. Mimochodem v konfiguračním souboru "paserver.config" je uveden přes klíč scratch-dir adresář, kde se budou ukládat laděné projekty. Tam také Vaše programy najdete.
Tak spustíme PA a vracíme se do IDE - zde nastavíme IP adresu PA serveru (jen poprvé). Nejjednodušeji to jde přes nový projekt.

a v projektu přidáme cíl Linux 64bit

Přes pravou myš zvolíme "Edit connection" - připomínám, že toto děláme jen jednou:

Otevře se dialog, kde nastavíme IP adresu a otestujeme.

Teď máme komunikační kanál a necháme IDE nasosnout knihovny z linuxu, v dříve uvedeném popupmenu položka Edit SDK otevře dialog.

A teď už můžeme začít kódovat.

Kompilace a linkování je celkem rychlé a PA server přenese vaši binárku automaticky na cílový OS a spustí ho. Výstup je zachycen v Event logu.

Pokud se vám nedaří překlad, podívejte se do event logu. Kompilátor je celkem ukecaný. Např. já v CentOS server.
[DCC Error] E2597 C:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\bin\ld-linux.exe: error: cannot find -lgcc_s
yum install glibc-static
yum install glibc-devel
yum install zlib-devel
případně
yum install compat-libstdc++-33
yum install compat-gcc-44-c++
Důležité je to cannot find -lgcc_s, kde -l značí, že chybí nějaká .so (knihovna) uvedená hned za tím, což se řeší instalací devel balíčku a většinou se jmenuje stejně. Což v mém případě nebylo úplně pravda. Ale to se dá vygooglit.