Dvakrát malý tip

vložil Radek Červinka 21. června 2013 23:28

Vzpomněl jsem si na dva malé tipy, v prvním případě na rozmrznutí Delphi IDE a v druhém případě na zrychlení upgrade nebo reinstalace.

Delphi IDE obsahuje několik kompilátorů (myslím tím i pro Win32 - ne pro jiné platformy):

  • hlavní kompilátor (a taky v původních Delphi jediný) - ten produkuje dcu a binárky
  • Error Insight - kompilátor na pozadí od Delphi 8+, to je ta s…a co podtrhává někdy špatně řádky, dá se vypnout v Options. Neustále parsuje zdrojový kód a je citlivý
  • na "Library path" a "Browsing path".
  • Help Insight - to je to co zobrazí informace o parametrech např. funkce při zastavení myši
  • Code Completion - Delphi 5? - napovídač (myslím že se mu říká i Kibitz compiler) - DDevExtensions přidává možnost použít ESC

Do toho se může plést např. CnPack, nebo jiné rozšíření, případně IDEFIXPack.

Kromě prvního, který funguje vždy OK, jsou Error a Help psané v .NET z doby kdy se IDE rozšiřovalo v .NETu (aby se následně od toho upouštělo nejméně k vůli rychlosti).

Osobně chápu těchto několik kompilátorů jako velký problém, a vím, že se to řeší. Ale i tak počet problémů se s vyššími verzemi výrazně snížil.

Bohužel jednou za čas, když šachuji s projektem se stane, že se IDE zamyslí a vytuhne. Zjistil jsem, že se někdo (buďto nějaké rozšíření nebo některých z kompilátorů) zacyklil ve čtení dcu (střídavě čte dvě dcu). Je velmi pravděpodobné, že za to může některé rozšíření, ale vždy pomůže pod rukou smazat dcu (při běžícím IDE) a IDE okamžitě zafunguje.

Nevím kdo za to může a nemám čas to zjišťovat, ale třeba to někomu pomůže.

Druhý problém je při instalaci SP nebo reinstalaci. Na začátku instalátor kontroluje všechny soubory (prý za to může to MSI od MS). Výrazně pomůže když smažete adresář SOURCE a LIB.

Mimochodem jakákoliv zkušenost bude skvělá - podělte se v komentářích.

Tagy: ,

Delphi

Komentáře

24.6.2013 13:28:00 #

pepak

Tip pro rozmrznutí Delphi IDE bohužel nemohu potvrdit - zrovna se mi zakously XE2 ve stavu, kdy sice asi reagují na vstupy uživatele, ale rozhodně nepřekreslují ani editor, ani stav ikonek. Smazání .dcu nepomohlo (ale možná jsem měl smazat jiná .dcu).

pepak

24.6.2013 14:04:43 #

radekc

A když se přes Process Explorer podivaš na callstack vlákna kde to vytuhne? Jen pro příště.

radekc

24.6.2013 15:46:46 #

pepak

Hned jak se mi to znovu kousne. Zatím mohu jen potvrdit, že v tomto stavu skutečně IDE reaguje, dokonce jsem i dopsal kousek kódu, akorát samozřejmě na blbé místo, protože naslepo se hrozně špatně trefuje přesná pozice kurzoru :-).

pepak

24.6.2013 16:41:40 #

Zdeněk Vašků

Až se jednou zbavíme .net z ide. To bude krása.

Zdeněk Vašků

25.6.2013 2:28:15 #

PetrB

S tím psaním "naslepo" u XE2 mám také zkušenost. Občas mi pomůže F5 (zvětšit/zmenšit okno).
Běžně se mi též stává, že mi vyskočí nějaké dialogové okno a to se schová pod okno editoru, takže o něm nevím. Editor nereaguje a Delphi čeká na mou reakci....

PetrB

25.6.2013 9:28:01 #

Daniel Andraščík

V XE3 sa mi tento problem este nestal. Ale stava sa mi nieco ine. Pouzivam dva monitory a ked spustam projekt (F9) tak nesmiem odist z delphi. Akonahle delphi strati focus, napriklad si na druhom monitore pocas kompilacie idem skontrolovat emaili tak delphi stuhne. V process explorery vidim ze uz okrem ide bezi aj proces vyvyjaneho prejektu ale obidva su niekde ztuhnute. Zatial som nepozeral na vlakna, ktore kde ztuhlo. Budem to musiet pozriet, ale iste je ze proces vyvyjanej aplikacie zatuhne niekde uplne v zaciatkoch, ziadne okono sa nezobrazi ani na task bare.

Daniel Andraščík

25.6.2013 9:54:22 #

radekc

Ještě se mi ve vyjimečných případech osvědčilo když už všechno selže a potřebuji aspoň uložit, odstřelit to vlákno které blokuje práci. Rychle uložit a ukončit IDE. Ale stává se mi to opravdu vyjimečně, za poslední měsíc ani jednou.

Jinak většinu těch problémů způsobuje Error Insight  (typicky to co popisuje Pepak) - lze vypnout v Option. Podle mne to dělá jen u některých projektů - typicky ze starších Delphi a pokud není soubor v projektu?

radekc

25.6.2013 14:49:05 #

radomirs

Delphi 2007 rozložené na dva monitory ve Windows 8 mi při kompilaci (cca 100 projektů v project group) s železnou pravidelností zamrzlo. Nakonec jsem čistě náhodou zjistil že za to může ToDo list na sekundárním monitoru. Po přesunutí na primární monitor je to vpořádku a jen občas dostanu hlášku "Invalid package handle" (ale to se mi stávalo i v Delphi 7 a mnohem častěji)

radomirs

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců