FastReport a objekt křížové tabulky

vložil Radek Červinka 7. dubna 2018 00:34

Jedna ze zajímavých věcí FastReportu je křížová tabulka.

Mějme datový zdroj kde jsou např. 3 sloupce: rok, měsíc a cena (přičemž data mohou být řídká). Samozřejmě zobrazit je v seznamu dokáže každý, ale tabulka - to je jiná liga a to dokážeme během 5 minut bez řádky kódu.

Začneme s prázdnou stránkou na kterou vložíme objekt databázové křížové tabulky (DBCrossTable) a přiřadíme přes dataset náš datový zdroj. Poklepáním na ikonu vloženého objektu se otevře designer.

FastReport

Nahoře je zdroj dat a jeho sloupce. Pomocí Drag&Drop rozdělíme data (může být více sloupců, ale nebudeme to komplikovat). Dole je náhled na tabulku, výsledek ovlivníme přes řadu checkboxů. Zároveň poklepáním na buňku můžeme text upravit (nebo přidat výraz - prakticky platí podobná pravidla jako u textového pole) - přejmenuji pole Grand Total na Celkem a doplňuji češtinu a nakonec vypouštím řádkový součet.

FastReport

Kliknutím na položku Select style lze vybrat z řady předdefinovaných stylů, v mém případě šeď (nemám čas). Samozřejmě každá buňka se dá editovat přes editor objektů nebo přes popup menu (nastavuji formátování čísla).

FastReport

V podstatě základní report je hotov, výsledný výstup je celkem ucházející na 5 minut práce. Plus je tu potenciál na zapsání výrazu místo natažené ceny.

FastReport

Streamuji report do hlavní databáze a jdu zavolat zákazníkovi, ať si nový report spustí přímo z DB ze svého klienta - pak nechám grafika ať tam dodělá logo, upraví styl a další věci už bez mé maličkosti. Report je ukládán do DB (viz můj předchozí článek), takže můžeme vzdáleně pracovat nad jednou DB bez rekompilace programu.

Exporty do všeho možného samozřejmě fungují jako vždy.

Screenshoty jsou z FastReport 4.x.

Tagy: ,

Komponenty

Komentáře

7.4.2018 3:01:36 #

Delfin

Jen dodam, ze FastReport 6 obsahuje nove pridany Table objekt (navod k pouziti viz. https://www.fast-report.com/en/blog/191/show/).

Delfin

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců