FireDAC - monitoring provádění SQL

vložil Radek Červinka 9. března 2013 00:30

Nemůžu si pomoci - FireDAC (AnyDAC) mne baví. Přijde mi to jako by to psal někdo, kdo znal moje potřeby. Třeba monitoring SQL. U ADO se to dalo dělat nějakým externím programem a výsledek byl všelijaký - pokud fungoval. U této knihovny je součástí SQL monitor, který je schopen vzdálené komunikace přes TCP.

Monitor

Používám svoje následníky komponent, proto ty třídy - seznam je živý a v případě, že má komponenta jméno tak je zobrazeno (já všechno vytvářím za běhu - proto beze jména).

V podstatě jako i v jiných případech této knihovny máte několik možností jak SQL monitorovat. Např. prostým zápisem do souboru nebo uvedeným monitorem nebo něčím co si napíšete.

Do uses vrazíte některou z jednotek uADMoni??Client, např. uADMoniRemoteClient pro uvedený monitor, případně prásknete někde komponentu pro monitor na formulář (v případě, že používáte tento způsob vývoje). Stačí někde v programu, jednotka se zaregistruje.

A pak stačí napsat (v případě z kódu):

  RemoteClientLink := TADMoniRemoteClientLink.Create(Self);
  RemoteClientLink.Tracing := True;
// a pro connection pak
  connection.Params.Add('MonitorBy=Remote');

Lze také specifikovat porty a adresu, ale pro lokální PC to stačí. A pak mít spuštěný monitor (z nabídky FireDAC v menu Delphi). Podrobnosti v helpu.

Trasování je opravdu na nízké úrovni:

Monitor

Tagy: ,

Komentáře

1.4.2013 2:36:04 #

bullhead

...jen poznámka, že hlavní konkurent AnyDACu/Firedacu, UniDac od Devartu, má toto již dávno. Externí aplikace DBMonitor a do aplikace dáte componentu UniSQLMonitor. Lokálně to jede automaticky, ale dá se nastavit i v komponentě remote mašina.
B.
p.s. ...tím nechci tvrdit, že to AnyDac nemá již dávno! Asi má, a také si uvědomuji, že pokud zapracují na rychlosti a cryptování je UniDac mrtvý produkt (zatím je sice lepší, ale uznávám, že kdybych ještě někdy programoval tak novou aplikaci zakládám z Anydacy).

bullhead

9.4.2013 20:47:31 #

miro

Ja som s obomi produktami pracoval od ich rannych verzii, ale ja mam opacny dojem ze any je stale o maly krok v predu ako vo vykone tak aj moznostiach. Vela ale zavisi od toho ako mas nastudovanu dokumentaciu a do akej miery komponenty vyuzivas. Prechod z BDE, alebo ado ak sa pouzival dataset a jeho funkcionalita je v anydace len otazkou hodin a to aj u  rozsiahlejsej aplikacie (cca. 200 tabuliek v db). No a mapovananie vam umozni urobit aplikaciu ktora pracuje na akom kolvek databazovom serveri  iba na zaklade zmeny udajov v ini.
V dobe kedy sme prenasali aplikaciu z IBObjects na AnyDac ver. 3 sa v takto velkej aplikacii s unidacom toto nedalo lebo nemal prave to mapovanie (problemom najma bolo ze servery vracaju napriklad datetime ako datetime, ale iny server ako SqlDateTime, taktiez autoincrement pracuje na kazdej platforme inak). Toto nam uni v tej dobe nedokazal ponuknut. Dnes nam staci zmenit udaje v ini subore a aplikacia bezproblemovo pracuje na vsetkych db platformach ktore su v zozname anydacu napisane.

miro

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců