Konopka Signature VCL Controls

vložil Radek Červinka 15. září 2016 23:19

Jelikož jsou Konopka Signature VCL Controls bonusem pro uživatele Delphi (a mají být součástí Delphi i v budoucnu), zajímalo mne co je za komponenty.

Ray Konopka (tj. člověk za firmou Raize) je od prvních Delphi specialistou na psaní komponent a jeho kniha Developing Custom Components je podle mne spolu s Delphi Component Design elementární knihou pro vývoj komponent. Takže jsem byl opravdu zvědav na výsledek i vzhledem k tomu jakou skvělou pověst komponenty mají.

Musím říct, že Delphi postupem času v posledních verzí do VCL začlenilo několik komponent jako TFlowPanel, TGridPanel, TButtonEdit nebo TCategoryPanel, přesto si myslím, že Konopka Signature Controls obsahuje přes 100 kvalitních komponent, které pro normálního programátora musí znamenat ušetření spousty času (nedělám si iluze, že zkušený Delphi harcovník - včetně mne - si už dávno potřebné komponenty nějak nepokryl). Přesto mne komplexnost a flexibilita některých komponent i tak překvapuje.

Jako příklad můžu říct TRzGroupBox, který má šest stylů jak zobrazit záhlaví. A to je jednoduchá komponenta. Nebo TRzPathBar implementující drobečkovou navigaci. Nebo velmi pěkný TRzToolBar: nejenže flexilní ohledně vzhledu, ale přes popup menu se dá přímo vložit do ImageList některá z integrovaných (a vkusných) ikon. Oprava: Ono to jde kdekoliv, kde je imageindex. Než jsem si pořídil balík ikon, tak to bylo vždycky moje soukromé peklo.

Takový TRzTabControl (na obrázku prakticky v základním módu) je přímo nádhera ohledně flexibility. Nebo TRzGroupBar který má přímo tři módy zobrazení včetně outlook modu.

Neméně důležité je, že podporují styly z XE2+ a také 64bit a součástí instalace jsou zdrojové kódy. Prakticky každá komponenta má v popupmenu nějakou volbu nebo wizard. A instalace se provede během chvilky přes GetIt Package Manager.

Závěr:

Za tu cenu je to pecka.

Konopka

Konopka

Konopka

Konopka

Tagy: ,

Komponenty

Komentáře

16.9.2016 16:35:30 #

bullhead

Mně by osobně připadalo mohem lepší, kdyby Embarcaderoidera koupila např. TMS pack For Firemonkey. Nemyslím si že je VCL mrtvé, to vůbec ne. Ale opravdu bych čekal spíše prosazovaní FMX(=multiplatformosti, JEDNODUCHÉ multiplatformosti abych byl přesný), jako toho jediného, co aktuálně může RAD Studio vůči ostatním IDE nabídnout.
B.

bullhead

16.9.2016 17:10:57 #

radekc

Já si hlavně myslím, že komponenty byl příjemný bonus v rámci koupě - http://www.raize.com/DevTools/CodeSite/Default.asp

radekc

19.9.2016 14:33:14 #

A380

To Bullhead: nemyslím, si, že TMS by chtělo cokoliv prodávat - mají svůj zavedený a myslím že nadmíru funkční obchodní model.

A380

19.9.2016 16:12:48 #

bullhead

To A380: ...no jak se říká "vše má svou cenu":-) ...jinak naprostý souhlas, že jim to funguje, sám mám od nich z doby kdy jsem ještě programoval skoro vše koupené. Dle mně jedny z nejlepších A VIZUALNĚ KVALITNÍCH komponent (což se o jiných firmách moc říct nedá, stačí porovnat calendar Konopky z calendarem/plannerem TMS, a to ho mají i v FMX verzi).

Budu se opakovat, čekal bych větší tlak na FMX než VCL. Ale třeba se FMX nechytá a většina lidí jeden na WIN/VCL a nechce konvertovat.

bullhead

22.9.2016 13:01:30 #

A380

To Bullhead: Naprostý souhlas, Konopka komponenty na mě působí jako pro Windows 3.1:-), již dříve jsem je zkoušel, ale nijak mě nezaujaly.

Od TMS využívám a průběžně si platím již více než 10 let Component Pack, kratší dobu pak CloudPack, Flexcel a některé další. Ve všech případech jde o špičku, třeba zmíněný TMS Planner a také třeba TMSStringGrid jsou pecky, které skvěle vypadají a perfektně fungují.

V tomto kontextu se občas, když pročítám dotazy ve fóru zde na Delphi.cz, divím některým účastníkům, kteří se budou raději trápit vymýšlením něčeho, co už někdo jiný vymyslel lépe a funguje to, než aby investovali pár USD. Není mi jasné, kde na to berou čas.
Zastávám názor, že potřebuji čas na to, co umím dělat dobře já (aplikační programování a zejména nápady), a tento čas si mj. koupím tím, že zaplatím čas někoho jiného, kdo umí lépe zase jiné věci (třeba psaní komponent).

Ať se daří!

A380

26.9.2016 13:02:14 #

bullhead

To 380: Přesně tak, člověk se má soustředit na aplikaci ne si psát komponenty. Např. TMS jsem nejdříve koupil kvůli Office Ribbonu, který mám použitý skoro všude (a přitom tak komplikovaná komponenta to není, ale proč ji psát), a pak jsem jen hleděl co vše mají. Z Vizuálu mám skoro vše, z nevizuálu doporučuji TMS RemoteDB.

A pořád si myslím že budoucnost je FMX ne rozšiřovat VCL (a ještě nějakým Konopkou). Kromě TMS, které na FMX nastopilo hned, z placených komponent co mám, je např. i na HanSoftu vidět, jak mají reagovat firmy co v Delphi vidí budoucnost, hned co se objevili FMX udělali své komponenty i multiplatformě (2D Barcode FMX od Han-softu, QR code apod.)

Nápodobně!:-)
B.

bullhead

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců