Pár postřehů ze semináře v Praze tak jak mne co zaujalo. Přednášejícím byl Paweł Głowacki, šéf podpory pro EMEA z firmy Embarcadero.
Jeho prezentace v angličtině je dostupná online v PDF a zde je několik obrázků, které jsou podle mne zásadní. Mimochodem Pawel je velmi příjemný člověk (a velmi dobrý programátor) a měl jsem možnost si s ním cca hodinu povídat bez diváků a dozvěděl jsem se řadu zajímavých skutečností, které Vám ale bohužel nemůžu říct vzhledem k NDA. Ale máte se na co těšit.
Po úvodních problémech se sítí, kdy nefungovalo v budově WiFi (což posléze jeden člověk nevydržel a řka, že tak špatnou konferenci ještě nezažil a jelikož musí opravit aplikaci prchnul ze sálu) byl posléze potupně dotažen kabel a proto byl začátek konference offline, což byla asi ve dvou případech škoda.
Na úvod Pawel objasnil co je RAD Studio a představil jednotlivé součásti.
Mne osobně celkem zaujalo RadPHP, u kterého jsem i přes mou nenávist k PHP (která pramení z dob, kdy jsem v něm z mladické nerozvážnosti udělal jeden menší databázový projekt) naznal, že toto je celkem asi pro mne jediná možnost jak v PHP teoreticky ještě něco programovat. Komponentní programování (knihovna velmi podobná VCL) s obsluhou událostí (jako v Delphi), napovídání kódu, navíc integrovaný debugger, komponenty typu grid, komponenta pro google mapy, podpora pro Facebook aplikace, komponenty pro DataSnap a další podobné komponenty dělají z RadPHP zajímavou volbu za relativně dobrou cenu.
Po rychlé prezentaci C++Builderu - novinky jsou podobné jako v Delphi + podpora draft C++0x, pro uživatele Builderu je velmi dobrou zprávou, že nůžky ve vlastnostech mezi Delphi a Builderem se velmi zmenšují - se přešlo k novinkám v Delphi.
Delphi
Většinu novinek jsem již popsal minule a předminule, takže se nebudu opakovat (nebo se kukněte do odkazované prezentace). Celkem se mi líbila možnosti integrace SVN do IDE, ale hlavně to, že všechny dema jsou nyní i dostupná na sourceforge a dají se tak přímo otevírat z IDE díky podpoře v IDE (Open Project From Version Control - menu File).
Vylepšení co mne zaujalo a o kterých jsem ještě nepsal:
- Debugger - vylepšení možnosti pojmenování vláken (už v Delphi 2010)
- Code reformat - celého projektu
- SOAP v1.2 klient - THTTPRIO nyní má nové property pro nastavení Client Certificate v design-time
- WebBroker - nyní kromě ISAPI nebo (Fast)CGI podporuje i jako samostatná aplikace (bez ISS, jako IdCustomHTTPServer)
- nemám moc rád UML, ale integrované UML umí kromě jiného generovat určité návrhové zdroje - např. vyberete singleton a on vygeneruje implementaci singletenu pro třídu
- metriky kódu (pro mne celkem zatím neznámá)
Škoda, že nebyl ukázán profiler AQTime nebo CodeSite (pak mi bylo řečeno, že profiler byl omylem přeskočen).
DataSnap
DataSnap byl jednou z příčin mé návštěvy Prahy.
Ze zahraničí jsou na to opravdu silné reakce a tak jsem se chtěl přesvědčit sám. A jelikož mne to opravdu zaskočilo, tak než si to sám vyzkouším jen pár poznámek
- TObject jako parametr
- authentication, authorization
- Heavy-weight callbacks (velmi dobrý chat jako součást dem - Dokumenty\RAD Studio\8.0\Samples\Delphi\DataSnap\ChatRoomDemo)
- HTTPS, vlastní možnost šifrování
- Přístup pomocí rolí (i na úrovni metod serveru)
- Různí klienti – Delphi, C++, Delphi Prism, PHP, JavaScript (a další ve vývoji) – proxy generator automaticky generuje interface pro různých jazyky
- servery za pomocí nativního kódu – Delphi a C++ (ISAPI pro IIS, (Fast)CGI, samostatná VCL nebo konzolová aplikace jako server. Po dostupnosti kompilátoru pro Linux - moduly pro Apache - viz Kylix co to uměl cca v roce 2002!)
Nativní serverový sw celkem koresponduje s mou vzrůstající nechutí k ASP.NET aplikacím, kdy ač původně velmi zajímavá myšlenka je postupně zabíjena nejen molochovitostí a pomalostí. Navíc sám MS všechny (i nové) API (a v podstatě všechen svůj SW) zásadně produkuje v nativním kódu a teprve pak se zpožděním (někdy) udělá wrapper pro .NET. Ale to jsem odbočil.
Široká podpora pro REST
Jen heslovitě - musím si zkusit
- TDSRestConnection
- TDSRestClientChannel
Dále byla ukázka MS Azure a Amazon EC2 cloudu (jsem pozadu - nikdy jsem to předtím neviděl). MS Azure je podporován jen jako úložiště (komponenty TAzureConnection atd), kdežto cloud od Amazonu je plnohodnotný Windows server (platí se "pay-as-you-go, tj. pokud by to běželo celý měsíc tak při €0,03 za hodinu x 24 hodin x 30 dní … 0,03 24 30 = €21,60 měsíčně).
Poslední prezentací byl FinalBuilder - nástroj na buildování, testování, generování dokumentace a čert ví co ještě.