Možný obsah nové verze

vložil Radek Červinka 6. února 2012 23:14

Když jsem si tak pročítal diskuzi pod tou krátkou notickou ohledně Linuxu (pěkný flame), tak mne napadlo několik směrů co by tak teoreticky mohla obsahovat nová verze.

Jelikož roadmap stále není (ale doufejme, že se to už brzo změní), tak můžeme zkusit anketu co by se Vám tak nejvíce líbilo. Napadlo mne několik možností, ale neváhejte do komentářů napsat další návrhy. Anketa je vpravo nebo přímo hlasov.at/koq0, dále je pár poznámek (a odhad pravděpodobnosti - jen odhad - více nevím).

Napadají mne tyto hlavní body:

 • Android
 • Linux za pomocí­ FireMonkey
 • Linux za použití gtk nebo Qt (resp. nějakého dalšího toolkitu)
 • Linux - jen jako server
 • něco jako UniGui (tj. spolupráce s javascriptem, nebo kompilace do javascriptu)
 • Windows Phone nativně
 • iOS plně podporován
 • 64 bit C++Builder
 • Windows 8 Metro aplikace

Já mám celkem v přáních jasno (a jsem zvědav zda se mi splní), sestupně:

1.) UniGUI like

Možnosti tohoto jsou velké a její limity jsou úplně někde jinde než jsem se třeba před rokem vůbec odvažoval odhadovat. (pravděpodobnost tak 3/10)

2.) iOS

Apple je prostě in (a točí se tam tuny peněz) a iOS prostě navíc funguje. Bohužel XCode pro mne představuje peklo. Ale řešení ve stylu Mac OSX (tj. vzdálené ladění) by bylo moc cool. A navíc tablet = iPad podobně jako když byl Colt synonymum pro revolver. (pravděpodobnost tak 9/10)

3.) Android

Systém, který je sice populární, ale jeho roztříštěnosti je cesta do pekla a už jsem viděl několik předpovědí, že díky tomu skončí. Různé rozlišení, různé rychlosti, různá paměť - prostě problémy. Alias systém, kterému se podařilo vzít nevýhody PC platformy, přidat nevýhody Linuxu a narvat je do malé paměti. Přesto je zde potenciál pro zákazníky. (pravděpodobnost tak 7/10)

Jo a než mne začnete kamenovat: obdivuji herní konzole - jeden HW, jedna platforma na dobu cca 5 let. Váš SW poběží pořád stejně. Podobně to má iOS - různorodost HW je minimální. Navíc problém s upgradem OS: u Androidu většinou končíte na verzi OS, kterou máte v okamžiku zakoupení.

4.) serverová podpora pro Linux

Myslím si, že by to mohla být zajímavá varianta.

Prosím: neplést podpora kompilace pro Linux s Delphi pro Linux!

První znamená cross kompilaci (jako je to nyní u Mac OS X) + remote debugging, druhé znamená IDE pro Linux (tj. jako Kylix - což se na 99,9% nestane). Mimochodem kompilátor pro OS X je upravený kompilátor Kylixu a to tedy znamená, že Embarcadero má (skoro) aktuální kompilátor pro Linux (protože OS X = BSD a to je k Linuxu jen pár byte daleko). Druhá věc je ale RTL a debugger. Ale obecně serverová podpora je podle mne možná. A díky FireMonkey není nereálná ani ani klientská část (ale to se asi momentálně nestane). (pravděpodobnost pro server 6/10, pro klient 2/10)

Ostatní body:

 • Linux za použití gtk nebo Qt (resp. nějakého dalšího toolkitu). Někteří nebudou souhlasit, ale Proč? (pravděpodobnost 0/10)
 • Windows Phone nativně (pravděpodobnost 1/10)
 • 64 bit C++Builder (pravděpodobnost 8/10)
 • Windows 8 Metro aplikace (pravděpodobnost 5/10 - za pomoci FireMonkey)

P.S.: Výsledkem minulé ankety je, že 76% z Vás má unicode Delphi a navíc z toho majorita je XE2. Takže buďto jsem otrávil všechny uživatele Delphi 7 nebo EMBT nekecalo o tom, že opravdu hodně lidí upgradovalo i z prehistorických verzí.

Tagy:

Server

Komentáře

7.2.2012 9:24:26 #

JaroB

No, já bych si tipnul na Linux server.

JaroB

8.2.2012 15:56:38 #

RadekV

Pokud nejsou v EBMt uplne blby tak vyuziji potencial FM / Delphi jako jedne z mala platforem ktere pobezi na vsech trech majoritnich mobilnich OS z jednoho source kodu a pujdou cestou integrace iOS/Android/WindowsMobile/Metro. Myslim ze to je jedna z mala oblasti kde maji realnou sanci ziskat nove (resp. staronove) zakazniky hlavne napr. ty chudaky co je Petr Vones :-D presvedcil ze .NET je budoucnost a ted se smutne koukaj na to jak se na prehledu Win8/WinRT platformy krci managed platformy v koutku, premejslej o predelani svych apps do dalsiho zpusobu navrhu UI a XNA je zariznuta uplne. Pak se prevod do Firemonkey a cil na vsech major platformach muze jevit jako pekelne vyhodny deal. EBMT by melo zacit davat upgrady za cross z Microsoftich tools :-)

RadekV

9.2.2012 10:48:34 #

Troll

Embarcadero se už nebude dál roztahovat do gtk, qt nebo linuxového serveru apod. Není to zas tak velká firma, aby si to mohla dovolit. Spíš bude konsolidovat, ořezávat, neco zmizí. UniGui je slepá ulička. Je to skvělý nápad, autor si svůj trh najde a své prachy vydělá, někdo to možná nakonec celé koupí, ale budoucnost webu v tom není.

Troll

9.2.2012 18:58:41 #

petr

Přihodím taky něco přání:

1. Dodělat FireMonkey komponenty. Chybí např. pořádný data binding u TGridu.
2. Konečně odstřelit BDE (které jsem už pro XE2 ani neinstaloval) a nahradit ho např. UniDACem.
3. Podpora Linuxu. GUI pomocí FireMonkey, glibc s detekcí verze jádra.
4. Tisk na UNIXových systémech (OSX, v budoucnu snad Linux). Vzhledem k tomu, že novější verze CUPSu podporují formát pdf jako nativní, by to nemusel být velký problém.

petr

10.2.2012 1:32:28 #

Radekc

ad 2) Souhlas - BDE je už x let oznčeno jako deprecated, bohužel někteří zákazníci to neberou v potaz (i když třeba pro 64bit to myslím nefunguje). Náhrada za UniDAC nehrozí - viz. DBExpress
ad 4) Kvuli tomu je zdržen update 4 pro XE2. Tj. pro OS X by to mělo být během tak 2 týdnů.

Radekc

12.2.2012 1:49:26 #

Martin

Dobry den,
upgradoval jsem z D5 Profi na Delphi XE2 Profi.Zkouším nové delfíny 1 měsíc, ale prozatím nejsem spokojen.
BDE je velice dobrá věc, jen tak ji odstřelit by byla sebevražda produktu Delphi.BDE jede i pod 64bit, jen se musí "umět" nainstalovat.Berte to tak, ne všichni, kdo používají Delphi programují jen velké databázové systémy.
Kdo potřebuje jednoduché databázové aplikace nebude instalovat MySQL, MicrosoftSQL,InterBase apod.
V jednoduchosti je síla.

Od nových verzí Delphi bych očekával podporu Linuxu, Macintoshe, Androidu.Podporu Win 8 bych naopak já odstřelil, mezi námi Microsoft už dosluhuje, na to jakou má vývojářskou kapacitu dělá jen hlouposti.
Zkoušel jsem Lazarus a to je výborná věc.Myslím, že by se od Lazaru mohli učit.Dobrý program, zadarmo a jde provádět kompilace pro jiné "OS".

Potřebuji ještě poradit : kam bych mohl poslat jednoduchý zdrojový program k analýze ?.V D5 jede bez problémů a v DXE2 nedělá to co má, je to velice jednoduchý program na přehrávání mp3.Je možné, že bych si měl změnit nějaké hodnoty v Options DXE2, ale to mi připadne absurdní.Jestli to spíš není nějaká chyba.
Děkuji za případnou odpověď.

Martin

12.2.2012 10:49:37 #

Radekc

>BDE je velice dobrá věc, jen tak ji odstřelit by byla sebevražda produktu Delphi

BDE je zastarale a cca od Delphi 6 není vyvíjeno - tj. není to jen tak. Většina projektů už je dávno migrována. Dá se nahradit za ADO nebo UniDAC, případně DbExpress. Případně pokud používáte Paradox nebo pod. můžete použít některé z komponent pro jejich používání - zbavíte se hrozných závislostí, které BDE zavadí v systému.

BDE je mrtvé - a už dlouho. Je třeba se s tím smířit.

Ad analýza: pokud jste za to ochoten něco zaplatit, můžu to zkusit. Určitě je to chyba - ale Vaše.

Radekc

12.2.2012 13:38:58 #

Martin

Dobrý den,
myslel jsem třeba odkaz na nějaké fóum apod.Prozatím jsem si vše řešil a vyřešil sám.Ano většinou to byla moje chyba.V tomto případě ale určitě ne.Svůj dotaz jsem zde nadhodil, protože předpokládám, že tu máte již nějaké zkušenosti ;)
Jedná se o toto :
načítám v proceduře do proměnné ID3 info o mp3 souboru a dál je chci zpracovat.V Delphi5 vše bez problémů, ale DXE2 nemohu přemluvit, aby se za použití stejného kódu načetly data korektně, načte se jen nějaký mišmaš.
Samozřejmě mohu řešit načítání ze souboru mnoha jinými způsoby,ale jde mi o princip...........

type
  TID3Rec = record
    Tag     : array[0..2] of Char;
    Title,
    Artist,
    Comment,
    Album   : array[0..29] of Char;
    Year    : array[0..3] of Char;
    Genre   : Byte;
  end;


procedure FillID3TagInformation(mp3File:string; Title,Artist,Album,Year,Genre,Comment:TEdit);
var ID3 : TID3Rec;
    fmp3: TFileStream;
begin
  fmp3:=TFileStream.Create(mp3File, fmOpenRead);
  try
    fmp3.position:=fmp3.size-128;
    fmp3.Read(ID3,SizeOf(ID3));
  finally
    fmp3.free;
  end;
  if ID3.Tag = 'TAG' then begin end{info o MP3}
else begin end;{neni info o MP3}
end;

Martin

12.2.2012 14:07:42 #

PS

Martin minimálne:
Char -> AnsiChar
= record -> = packed record

PS

12.2.2012 14:30:49 #

Martin

Děkuji,
stačilo změnit Char na zmiňovaný AnsiChar a je vše v pořádku.Na Unicode si těžko zvykám.
Ale jsem zklamán z DXE2, žadný warning apod. při kompilaci.

Martin

12.2.2012 15:48:17 #

Radekc

A mate zapnuté warningy? Delphi při kompilaci většinou takové problémy hlásí.

Radekc

12.2.2012 15:51:22 #

Radekc

I když v tomto případě ne. Delphi nemůže vědět, že v souboru máte 8bit Char a ne 16bit  unicode znaky. To je opravdu vaše Chyba.

Radekc

12.2.2012 19:06:20 #

Martin

Ano je moje chyba,že nevím, že od verze Delphi2009 se podporuje Unicode a proměnná typu char ma velikost 2bajty oproti Delhpi5 1bajt.A moje nevědomost Vám evidentně dělá radost.
Ach já hlava dubová, asi bych si  to měl jít hodit.

Martin

12.2.2012 21:10:16 #

Radekc

Ne to nebylo nijak namířeno proti Vám. Já jen musím jasně říct, že se jednalo o chybu programátora a ne chybu kompilátoru. Protože v naší republice lež oběhne svět, ještě než si pravda nasadí boty a je hodně lidí, kteří by to použili proti Delphi.

Myslíte, že bych psal všechny články kdybych se chtěl smát těm kteří třeba něco neví? To jsem někdy nedělal.

Radekc

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců