Nové Delphi XE2 má kódové jméno Pulsar (což je dávno patrné z roadmapy) - vůbec bych se nezlobil, kdyby tento splash zůstal i v definitivní verzi.
Jak se přibližuje předpokládané datum vydání RAD Studio XE2 - každý rok to je někdy v září - začínají se na fórech objevovat i vyšší postavy z vedení. Je to prima, jelikož často něco řeknou. Např. Michael Swindell (tj.jeden ze šesti v nejužším vedení) v non-technical ohledně FreePascal (FPC), FireMonkey (FMX) a ARM. Odbočka: Aby nevznikl dojem, že nemám rád FPC: kdysi (když Lazarus byl ještě v začátcích) jsem pro něho napsal ActionList editor a pár dalších drobností a ještě nedávno byl součástí zdrojových kódů.
Ale zpět:
Jak to bude s FMX, až bude mít EMBT ARM kompilátor (v současnosti je pro iOS používán FPC).
However, we also don't have a problem with FPC & FMX being used together.
We'll have to look at the best way to support this combo in the future.
We'd like to see FM supported by other compilers and languages as well.
But one step at a time right now.
Tedy jakože se nebrání použití FPC a FMX v budoucnosti, ale musí najít správný způsob jak to udělat. Myslím si,
že je to důležité jak pro platformu FMX, tak pro FPC.
Pak se někdo ptal, proč EMBT vůbec dělá vlastní ARM kompilátor, na což je podle mne evidentní odpověď.
That's a great question. There is a lot more to our compilers than just compiling code
- they are integral to the IDE, designers, and developer experience, they are like
live libraries that many of the key features that drive the user experience use.
So there is a tight coupling between the compilers and dev environment
- this tight integration with the Delphi dev env is something that
FPC is not designed for.
In this release, for Mac you completely develop within the Delphi environment
(though debugging happens remotely on a Mac environment) and it is very seamless.
With iOS you are exporting your project from the Delphi environment, and then
finishing development in XCode on Mac. When our ARM compiler is finished, you'll
be able to stay completely within the Delphi environment, not only for iOS,
but also for other mobile plats as well.
zdroj
Pro mne je důležitá (a to velmi) poslední věta, protože např. po osobních zkušenostech je XCode něco jako osina …
A to že pro Android neexistuje kvalitní prostředí pro vývoj je taky pravda. A jelikož podobně to funguje pro OSX tak tomu věřím. A když si představím, že budu moci podporovat
více mobilních platforem tak jednoduše, tak musím přiznat, že to opravdu cítím jako game changer pro mobilní trh. Neexistuje nic podobného. A pro Delphi je to moc pěkný pohled do budoucna.
Prosím, neberte to jako nějakou propagandu, kromě banneru nahoře nemám nic s prodejem společného. Ale současná situace mi připadá jako splnění toho co jsem si představovat, když EMBT koupilo Delphi - a jsem tomu set sakra moc rád.
Delphi XE2 přináší (kromě dalších věcí) 64bit kompilátor, FMX a OSX. Proč je důležitý 64bit kompilátor? Já to chápu jako zásadní krok z toho pohledu, že nikoliv že jen budeme moci podporovat více paměti, SSE instrukce (což je důležité z hlediska rychlostí FP operací - což byla slabost Delphi kompilátoru) a budeme moci psát trojské koně do 64bit outlooku (to byl vtip), ale pokud bude fungovat 64bit kompilátor (a to bude!) je dosaženo toho, že kompilátor je rozdělen na frontend a backend.
Frontend je stejný jako pro Win32 pro dosažení max. kompatibility při analýze zdrojového kódu, ale backend je nově vytvořený a cílem bylo aby se dal jednodušeji přiohnout pro další platformy (což bylo deklarováno už dříve) - takže ARM je pravděpodobně za rohem. A ohledně spolehlivosti? Tisíce automatických testů ho dobře prověřují.
Proč je důležitá podpora OSX - kromě toho, že je to druhá největší klientská platforma po Windows, ukazuje, že i když Kylix není oficiálně podporován, dokáže aktuální verze generovat ELF binárky pro FreeBSD (základ OSX) a od toho je kousek k Linuxu.
A FMX dodává poslední kousek do mozaiky - UI.
Mimochodem jeden z populárních vývojářů v .NET způsobil celkem poprask článkem Was .NET all a mistake?. Vhodně se to doplňuje s tím, co jsem napsal nedávno .NET a Windows 8 já sám. Moje odpověď: ne, ale myšlenka, že pro všechno je spasitelem .NET: ano.
Co si budeme nalhávat - Delphi samozřejmě není bez chyb a problémů - léta stagnace mezi D6 až D2007 (kdy pro Borland bylo Delphi v podstatě dojnou krávou) šla poznat, ale od té doby je to velmi rychlé.
Z jiného soudku: předpokládám, že to, že instalace Delphi obsahuje demo programy je známé. Pro jistotu: "c:\Users\Public\Documents\RAD Studio\8.0\Samples\Delphi" (Windows 7).
Kromě ukázek jak něco udělat je např. pěkné demo Delphi\VCL\resXplor (jednoduchý resource explorer) nebo Samples\Delphi\VCL\Blocks (velmi jednoduše naprogramovaný klon Tetrisu) nebo Delphi\VCL\Meteor (pěkný vektorový klon asteroids - když já jsem na ty hry). V jednotlivých verzích Delphi to může být v různých adresářích nebo to nemusí být vůbec.
Vypadá to, že některá úterní aktualizace pro Windows 7 zpomalila Delphi.
FireMonkey vychází z DXScene (ale velmi přepracováno) - zde je několik screenshotů poslední verze DXScene.