Náhodné výkřiky 3

vložil Radek Červinka 29. dubna 2011 22:00

Opět je tu několik navzájem nesouvisejících výkřiků, které jsou delší než limit twitteru a kratší než článek.

Dnes o tom jak použít RichEdit 4.1, nějaký nástroj, nějaká free komponenta, trochu cool grafiky se zdrojovým kódem, tip pro 64bit kompatibilitu.

Použití Richedit 4.1 s Delphi

Standardně je součástí Delphi zapouzdřený RichEdit verze 2, ale s příchodem XP je možno používat novější verzi 4.1, která umí lépe pracovat s tabulkami a dalšími vlastnostmi. Je pravděpodobné, že verze 4 RichEdit bude součástí nových Delphi, ale pokud máte potřebu, tak Richedit 4.1 s Delphi (popsáno pro D2010, ale asi by to šlo i pro jiné verze).

RichEdit 4.1

Dependency Walker

Pokud potřebujete zjistit, které knihovny (nejen) Váš program používá, tak máte několik možností. Já mám nejraději FileMon resp. Process Monitor, který ukazuje všechny soubory se kterými aplikace pracuje. Ale existuje speciální program Dependency Walker, který Vám zjistí snad i číslo ponožek. Program je zdarma a je i pro 64bit programy.

Dependency Walker

EmbeddedWB

Embedded Web Browser Component Pack je balík free komponent, které umožňují pracovat nejen s vloženým IE a to i v módu editor. Součástí je několik dem, včetně kompletního prohlížeče a ukázkového editoru.

Verze: D5 - DXE

Plasma v OpenGL

Nepublikuji zde často cizí kódy, ale tento jsem opravdu vyhrabal po dlouhém hledání kdesi ve fóru a přijde mi moc pěkný, překvapivě krátký a efektivní. Jedná se o klasický plasma efekt, ale přes OpenGL. Ale opravdu mne překvapilo, jak je ten kód krátký (a dobře komentovaný).

Kromě jiného kód ukazuje, jak vytvořit minimální OpenGL aplikaci.

Autor: Jan Horn

OpenGL

Stáhnout: Zdrojové kódy a přeložená plasma (40K - a to jsou tam dvě EXE!)

Mimochodem: výsledné exe má cca 24K - nevím, kterou verzí Delphi to překládal, ale je to fakt impozantní.

Tag je NativeInt

Už jsem to poznamenal na twitteru - ale obrázek je obrázek.

NativeInt Tag

tj. např.: Button.Tag := NativeInt(můj objekt)

Pro méně zkušené: Tag (např. u TComponent.Tag) je nyní Integer, tj. 32bit, což je shodou okolností velikost pointeru (náhodička co?). A i v helpu je psáno, že Tag se dá použít pro uložení pointeru. Tudíž pro 64bit se v RTL musela provést změna, kdy místo Integer je použit NativeInt (s velkou pravděpodobností bude definován i alias IntPtr) , tj. Integer, který má velikost podle velikosti pointeru (na 32bit=32bit, na 64bit=64bit).

Ono kolem toho bylo spousta dohadů, takže to raději zde uvádím.

Něco na závěr

FastCode z fastcode.sourceforge.net - funkce v Delphi RTL:

  • Delphi 2005: CompareText, Int64Div and FillChar
  • Delphi 2006: CompareText, Int64Div and FillChar, FastMM4
  • Delphi 2007-Delphi XE: ArcCos, ArcSin, Power, PosEx, Move, FastMM4 , FillChar, Pos, __lldiv, LowerCase, UpperCase, CompareStr, CompareMem, CompareText, StrLen, StrCopy, StrComp

Tagy: , , , , ,

Novinky

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců