Náhodné výkřiky 31

vložil Radek Červinka 20. října 2012 00:54

Další dávka věcí co mne zaujalo z oblasti Delphi nebo IT.

Frank Borland

Fast Report uvedl Fast Report FMX - multiplatformní report generator pro Apple Mac OS X a Microsoft Windows na bázi FireMonkey, kompatibilní s Embarcadero RAD Studio XE2/XE3.

Seznam Embarcadero MVP (Most Valuable Professional) - dříve Embarcadero Evangelist - je dostupný online. Je k tomu pro zájemce i tisková zpráva.

Anders Hejlsberg představil TypeScript, free a opensource (pod Apache licencí) typovou nadstavbu nad javascriptem. Kromě statické typové kontroly zavádí do javascriptu modularitu (podobně jako unity v Delphi), což obojí JavaScript potřebuje jako prase drbání aby se s ním dalo počítat pro větší projekty. Hlavní výhodou je to, že typescript se překládá do javascriptu, což zaručuje kompatibilitu. Javascript se tak upevňuje v pozici takového ekvivalentu webového assembleru - vyšší jazyky jsou do něj kompilovány, ale jen sebevrah ho používá pro velké projekty.

Jen bych připomněl, že Anders Hejlsberg je ten, kdo v podstatě vytvořil Delphi a posléze C#.

Pokud chcete otestovat jak se vaše 64bit aplikace bude chovat při alokacích paměti nad 2GB (tj. 32bit), nemusíte pracně alokovat velké kusy paměti, ale stačí u FastMM nastavit AlwaysAllocateTopDown.

Další seminář EMBT u nás bude v Brně 13.11., podle všeho v přednáškovém sále brněnské ZOO a hlavním tématem bude asi 64bit C++. Vzhledem ke svému vztahu k C++ jsem chtěl navrhnout pavilón s tygry, ale určitě by to stejně neprošlo, takže se můžete v klidu těšit na C++ a možná i na nějaké menší zvířátko.

WTF měsíce je stránka meetfrankborland.com.

Osobně jsem si kdysi myslel, že zakladatelem Borlandu byl Frank Borland. Samozřejmě to není pravda, zakladatelem je Philippe Kahn, který najal Anderse Hejlsberga - Frank Borland je kompletně vymyšlená postava a figurovala na starých produktech jako "maskot" - viz. úvodní obrázek článku.

Ten pochází z programu Turbo Tutor - A Turbo Pascal Tutorial, Copyright (c) 1984, 1985 Borland - více obrázků viz. historie Franka Borlanda. O to větší překvapení je, že Borland (ne Embarcadero) nejenže vytáhl Franka zpět, ale v jaké formě ho prezentuje.

Tagy: , , ,

Akce | FireMonkey | Novinky

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců