Náhodné výkřiky 57

vložil Radek Červinka 30. ledna 2018 22:55

Další ze článků na bázi poznámek v průběhu času.

GDI Scaling

Musím říct, že mne Microsoft překvapil, když přidal do Windows 10 podporu pro gdi scaling. A není to to známé přidání dpiAware do manifestu (původně to šlo na google, ale restartem kvůli aktualizacím jsem odkaz ztratil - to pro změnu MS nepřekvapil).

gdi scaling

Razor pro Delphi

Určitě to tady už šlo, ale Razor pro Delphi od Marca Cantu vůbec není špatná věc. Pokud potřebujete šablony, popřípadě preprocessing html (včetně template) a vlastní tagy, tak mu dejte šanci. V podstatě se jedná o cca dva unity a takové věci já rád.

přístup k private metodám jiné třídy

Věčné téma přístup k private metodám jiné třídy - potom co EMBT stupidně po x letech zavřelo možnost přes class helpery, a následně přístup i přes Self, zůstávají další možnosti - viz odkaz.

PasVulkan

PasVulkan- Vulkan header generator a Vulkan OOP-style API wrapper pro Object Pascal (FreePascal >= 3.1.1 FPC SVN revision 33196 and Delphi >= 2009) a Vulkan-based game engine. Mazec největší, viz twitter autora - Benjamin Rosseaux - twitter.com/coder. Mimochodem jeho github (viz odkaz) má hodně zajímavých projektů na té nejvyšší úrovni.

A propo: většina zajímavostí je stále publikována na mém twitteru twitter.com/delphicz, případně ne jen delphi věci na twitter.com/netcodecz.

ChakraCore

Ondrej Kelle publikoval Delphi and Free Pascal bindings and classes for Microsoft's ChakraCore library (MIT licence) / ChakraCore je jádro JS implementace pro MS edge.

Welcome page

EMBT pro změnu publikovalo opravu RAD Studio 10.2.2 Welcome Page. Jedná se o pár souborů. Mimochodem úvodní stránka je v "c:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\Welcomepage\ (podobně u starších verzí). Jedná se o html, takže si ji můžete sami přiohnout.

pas2js

pas2js je Pascal to JavaScript transpiler. Open source, FPC. Taková alfa verze zadarmo od Smart Mobile Studio.

HTML Component Library

HTML Component Library - kvalitní komerční komponenty, cross-patform a 100% native HTML rendering library pro Delphi (VCL a FMX) bez závislostí (tj. žádné IE, žádné chromium prostě nic). Včetně html editoru. Koukněte na jejich stránku.

Jak je to s upgrade

Následující berte prosím jako informaci pro Vás:

Embarcadero oznámilo pro někoho relativně špatnou zprávu - poskytování nových verzí formou upgrade bude 31.3.2018 ukončeno. Znamená to, že pro ty kdo nemají subscription nemají nárok na upgrade. Pokud máte subscription, nic se nemění. V každém případě vaše verze bude fungovat stále dál.

Subscription je asi 20 - 25 % z ceny nové licence, tj. pokud budete upgradovat (tj. koupíte novou licenci, jinak to nepůjde) jednou za 4 roky tak na tom budete stejně, jen nebudete mít 3 roky novou verzi. Je možné, že bude jednou za čas nějaká blesková slevová akce (teď byla sleva 30%), ale upgrade nebo amnestii nečekejte.

Pokud jste na staré verzi, máte možnost do konce března naposledy upgradovat (prý od Turbo Pascalu dále) možná i s nějakou lepší cenou. Připomínám, že v rámci nové verze lze získat i předchozí verze - ale jen pro toho kdo má registrovanou koupenou verzi. A pořád je tu Free Starter Delphi.

Osobně je mi to líto, ale bohužel celý svět spěje k maintentenci jako obchodnímu modelu. Ale přesto …

Abych nekončil tak smutně, tak můj oblíbený (commitstrip.com je jedna IT perla za druhou)

strip

Tagy: , , ,

Komponenty | Novinky

Komentáře

31.1.2018 19:08:17 #

Vladimír Klaus

Dovoluji si sem dát odkaz na článek týkající se Welcome Page a spol. Napsal jsem ho již před měsícem (frustrován z toho, co s tím provedli) a dnes jsem ho jen doplnil o odkaz na "opravu" z tohoto článku.
http://www.vladimirklaus.cz/CZ/clanky-detail/325/jak-jsem-odstranil-nechtene-novinky-z-delphi-10-2-2

Vladimír Klaus

1.2.2018 21:25:28 #

Delfin

Co znamena "EMBT stupidně po x letech zavřelo možnost přes class helpery, a následně přístup i přes Self"? Je tim mysleno ze v class helper neni mozne nadale pristupovat pomoci Self k privatnim clenum tridy? V Delphi 10.2.0 toto zatim mozne je (http://forum.delphi.cz/index.php/topic,15927.msg97871.html#msg97871)...

Delfin

2.2.2018 10:18:52 #

radekc

Delfin - prý se to zavřelo teď v update 10.2.2 , neprověřoval jsem

radekc

16.2.2018 12:02:02 #

Ondřej Pokorný

TMS na pas2js buduje svůj TMS WEB Core https://www.tmssoftware.com/site/tmswebcoreintro.asp

Ondřej Pokorný

16.2.2018 12:41:15 #

radekc

oxo: jak to víš? Já jsem o tom včera přemýšlel, a myslel jsem, že je to postavené na https://www.delphitools.info/dwscript/ což pohání i ten SmartMobileStudio, jediné co o tom TMS píše je Backed by a solid & proven Delphi Pascal to Javascript compiler that was years in development - což asi splňují obě. Ty jsi to zkoušel?

radekc

16.2.2018 14:16:24 #

Ondřej Pokorný

Ne, nezkoušel. Nestíhám teď bohužel ani moje normální činnosti :(

Zdroj: http://lists.freepascal.org/pipermail/pas2js/2018-February/000092.html

Ondřej Pokorný

17.2.2018 13:00:22 #

Zdeněk Vašků

To radek+delfin - ano v 10.2.2 nejde přes class helper do privatni proměnné. Ale zapomněli na "with" a tam to jde:

with Self do
  result:=FIOBuffer;

Zdeněk Vašků

19.2.2018 17:13:40 #

rovi

To TMS Web Core - v diskuzi potvrzuje pas2js Bruno Fierens viz. 10. příspěvek:

http://www.tmssoftware.com/site/blog.asp?post=434

Vidíte to jako reálně použitelné pro větší projekty než Hello World ?

rovi

19.2.2018 21:49:24 #

radekc

No podle těch lidí co na tom pracují tak s velkou pravděpodobností určitě. Některé z nich jsou legendy z FPC, některé z Delphi.

radekc

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců