Sem tam se mne někdo zeptá co za verzi Delphi. Většinou mu odpovím něco v tom smyslu, že to záleží na něm a podle toho co dělá. Jsou lidé co přecházejí na každou novou verzi protože jim to přináší plusy, někdo upgraduje už je to nutné, někdo nikdy.
XE3 Firemonkey Metropolis styl, resp. jeden z nich (VCL je podobné)
Co přinesla která verze je (snad) dobře vidět v Přehledu verzí (mimochodem 6250 zobrazení), tedy kromě XE3 - zatím.
Největšími trháky XE3 by měla být podpora Windows 8 (včetně běhu, ladění a stylu), FireMonkey2, BCB64 (snad opravdu brzo) a původně ARM pro IOS a Android (zatím přesunuto do zvláštního produktu, který je integrován do RAD Studia podobně jako Builder).
Dle mého verze Delphi chápu takto (podle toho je nutno si vybrat):
- Úplně minimální verze je Delphi 5 (kompatibilní s Windows 2000, úpravami VCL jakštakš chodí i na vyšších verzí Windows).
- Delphi 6 - CLX (nyní mrtvé) pro kompatibilitu s Linuxem
- Delphi 7 - podpora pro Windows XP
Přiznám se, že jsem dlouho používal Delphi 5 a proto je mám celkem přečtené (včetně většiny chyb) a vím, že následující dvě verze přinášejí jen minimální plusy (v dnešní době by nikdo neupgradoval), ale zato stabilitu - a šikovný programátor dokáže obejít problémy na moderních PC a je s nimi spokojen. Navíc Delphi 7 je poslední verze, která se dá instalovat libovolně. Tohle a to, že následující dvě verze (Delphi.8 a Delphi 2005) jsou velmi špatné, způsobuje dodnes velkou popularitu.
V době D2005 jsem začal propadat panice a začal hledat alternativu v Lazaru a Linuxu. Naštěstí D2006 a hlavně D2007 ukazují světlo na konci tunelu (Borland se probral a zjistil, že je mimo a vytváří CodeGear, více Proč má Embarcadero Delphi - článek má cca 2000 zobrazení) a odstraňuje chyby nového IDE. D2007 přináší podporu pro Visty. Pokud člověk použije IDEFixPack a v případě 64bit Windows i fix pro debugger (neoficiální je lepší) tak může být celkem spokojen. Pokud…
…mu nechybí Unicode, případně generika nebo Ribbon (další featurky mají menší význam). Toto přináší D2009. Opět člověk může být spokojen, tedy pokud…
…mu nechybí RTTI (jsou komponenty, které na to spoléhají) nebo ovládání gesty. Navíc oficiální podpora Windows 7 - to přináší Delphi 2010. Osobně považuji tuto verzi za pro mne minimum pro VCL (nabízí vše pro VCL co potřebuji).
Delphi XE je takové pěkné vylepšení Delphi 2010, přinášejí vylepšení všeho možného, ale žádná kiling featurka - prostě mírný pokrok, způsobený hlavně tím, že se nestihla multiplatformní podpora
Ovšem Delphi XE2 přináší 64bit kompilaci (na to někdo čekal léta), kompilaci pro OSX (to samé) včetně ne úplně dokonalé první verze FireMonkey (čím ukázal směr). Navíc styly pro VCL, opravdu zásadně vylepšený DataSnap, FastReport v ceně. A taky několik update celkově vylepšující ne úplně dokonalý počáteční release verze. Dost důvodů k upgrade pro toho kdo něco z toho potřebuje.
No a XE3 - kromě uvedeného vylepšené FireMonkey a lepší podpora stylů pro VCL. Blbé je, že původně dvě slibované věci (kromě Windows 8) nejsou momentálně dostupné, ale BCB64 by snad mělo být v říjnu.
A teď se v tom vyznejte. Do toho přichází upgradovací cyklus dle EMBT, kdy se Vás snaží jednou za 4 roky (pokud dobře počítám) donutit k upgrade. Teď je minimální verze pro upgrade do konce roku D2009. Zda bude nějaká amnestie pro minulé verze nevím.
Je nutné si vybrat co chcete dělat a co potřebujete a podle toho se rozhodnout zda novou verzi ano nebo ne.
A ten můj sen?
Kolem roku 2008 jsem přemýšlel o tom jaké má Delphi možnosti a snil o tom, kam by to šlo dotáhnout. Říkal jsem si tehdy, proč ti blbouni neudělají vlastní custom draw knihovnu místo Qt (stejně jako to částečně udělalo mono, stejně jako to teď dělá Lazarus jako jednu ze svých variant). Vždyť to by vyřešilo spoustu problémů! A pak Codegear koupila neznámá firma Embarcadero (to byl šok) a nakonec přišla FireMonkey a další platformy.
HTML5 Builder
Minulý rok jsem narazil na UniGui (ten šok jsem zde ventiloval) a napsal jsem pár mailů do EMBT zda jako se na to nechtějí podívat, a že to jako je zajímavá věc. Nic - žádná odpověď. Nyní přišel HTML5 Builder, který předělává strukturu programování v RADPHP více směrem k JS, HTML5 a PHP upozaďuje na server. Říkám si, proč ti blbouni nevyhodí PHP úplně a nenechají tam Delphi. Zvláště když mají kompilátor pro Linux. To by byla bomba. Lepší než UniGui - používalo by to jQuery stejně jako HTML5 Builder, klientská část je stejně souhrn javascriptu, tak co? Vždyť to je snad jasné ne - copak to sakra nevidí? Fóra jsou plné nářku po moderním Delphi server side nástroji pro web. A proč aspoň neuvolní Linux kompilátor?
Co když je to ale jinak? Co když neuvolní Linux kompilátor do doby než nehradí PHP v HTML5 Builderu za Delphi, aby neměla konkurence (tj. např. unigui) náskok? Že by pro to ta změna jména? Když jsem na to přišel já, tak je to muselo napadnout taky. Nebo jsem taky úplně mimo.