PF 2013 a vánoční fejeton

vložil Radek Červinka 19. prosince 2012 21:39

PF 2013

Díky za Vaši přízeň a podporu, bez ní by to celé nemělo cenu.

Chtěl bych poděkovat lidem, kteří přispívají do komentářů nebo na fórum - namátkou pepak, bullhead, pf1957, TLama, Igor Gottwald, <z>, Mi.Chal, JaroB, Petr Slípek, geby a další, na které jsem zapomněl. A speciální poděkování je pro p. Kubáta za jeho podporu v každé situaci.

Osobně současnou dobu (nemyslím tím vánoce) vnímám jako nejistý stav. Zavedené platformy zanikají, jiné vznikají - skoro všechno je v podstatě risk. Kdo by cca před 3 lety řekl, že flash umře? A vida: stačil jeden geniální produkt (čti iPhone) a smetl flash do propadliště dějin a na výsluní se nyní hřeje javascript a HTML5. Je to o to větší sranda, že HTML5 dodnes není IMHO nijak standardizováno. Nikdy předtím bych neřekl, že v dnešní době je možno jedním kouskem HW zabít platformu na výsluní (gratuluji Steve, pomsta byla sladká - pro pochopení zákulisí doporučuji knížku Patrick Zandl - Apple cesta k mobilům, pro mne velmi dobře utracené peníze). Kromě pomsty, ale změnil i web a není cesty zpět.

To, že sebou vzal flash do pekla SilverLight je vedlejší efekt, protože to nikdy nebyla platforma na výsluní (ještě teď se chechtám, jak tomu hodně lidí uvěřilo) - a heleme se - Windows 8 už s ním nepočítají. Ono s MS je stejnak sranda (kdyby v tom nebylo ale tolik peněz). Když vyšlo XE3 tak mne mrzelo, že nemá podporu pro WinRT - s odstupem času si říkám, že to zatím zas tak nevadí :-). WinRT je jeden příklad, druhý jsou veletoče s managed a native code, kdy např. Windows Mobile 7 bylo primárně managed a aktuální Windows mobile 8 (nebo jak se to zove) jsou primárně native. Ale jak mi kdosi řekl: Nikdy nevyhodí product managera za to, že vybral MS řešení. Jen dodám: bohužel.

Chtěl jsem tím jen říci, že je třeba býti ve střehu. Jediný jazyk, který podle všeho všecko přežije je C++ (pro mne nepřijatelná varianta), zbytek (včetně Delphi) je jen momentální hnutí (příkladem konce může být VB6). Nebojte: nebudu tu dnes psát o C# u klientských aplikací - to už mne jen baví pozorovat a laskavý čtenář se nechá překvapit proč Anders Hejlsberg místo dalšího vývoje C# raději navrhuje TypeScript, tj. nadstavbu nad JavaScriptem.

No nechme Microsoft svému osudu. Spíše mne poslední dobou trápí, jak je vše v IT pomíjivé a vše se zrychluje.

Mám doma stůl a židle z roku 1920. Ten stolař, co ho udělal je dávno pryč, ale jeho práce tu je stále a pořád funguje (to že má dnes větší cenu než tehdy je jen nepodstatný detail). Můj nejstarší aktivní program je vytvořen kolem roku 2000 a je na sklonku života. Životnost Delphi aplikací je tak max. 15 let, životnost klasických web aplikací je několik let, novější RIA web aplikací odhaduji tak na 2 - 3 roky. A to mne přestává bavit. Jediné co mne trochu uklidňuje, že nejsem kuchař. Životnost jeho díla je několik hodin a jak skončí…

Delphi to všechno ustálo a už je tu přes 20let. Dává mi svobodu v takovém rozsahu jako v současné době žádný jiný prostředek. Četl jsem Vaše komentáře pod anketou - nádherné - doporučuji přečíst, ta doba se už nebude opakovat. Ta svoboda v možnostech, ten pocit že se dotýkáte železa… Nikdy nezapomenu, jak jsem počítal takty procesoru aby přesně seděly se systémovou nahrávací rutinou a během nahrávání mohl ještě něco dělat.

Poslední zbytky toho pocitu mi dává Delphi. Mám tu možnost, je tu ta síla. Na druhou stranu ale mohu stříkat kód (© Petr Fejfar, snad mi použití nezakáže) jak o duši. Mám tu možnost. Proto Delphi. A proto tento server.

Delphi je pro mne svoboda. Snad to tak zůstane.

Hezké vánoce

Radek Červinka, administrátor Delphi.cz

P.S.: všimněte si té menší baňky

Tagy:

Server

Komentáře

20.12.2012 9:50:13 #

RadekV

Taky vsechno nejlepsi vsem lidem se znalosti Pascalu :-D


Pro pobaveni o tom jak je MS mimo pridam par malickosti :

WP8 NEJSOU o nativnim kodu. Microsoft pouze rozsiril moznosti WP7 o vyuziti kodu v C++ ale napr. vsechno kolem UI (pokud neni v DX) musi byt managed (= C# + VB pro zamrzle programatory).
Nejvic lito je me chudaku co se naucili pro WP8 delat v JavaScriptu/HTML5 aplikace aby nasledne zjistili ze ani v tomdle aplikace na WP8 delat nejdou (teda kdyz nemyslim PhoneGAP)

Pro me je dulezite stale jedno :-) Delphi vladnou svetu Windows na Intelu a nic lepsiho neni.

Ale stejne doporucuju se kouknout i na konkurenty :-) Za posledni rok jsem se namocil do Objective-C, C++/CX a C# a musim rict ze nic neni tak hrozne jak to vypada na prvni pohled :-)))


BTW : Kdyby nekdo umel v Delphi, byl nekde kolem Brna a chtel si poradne zaprogramovat tak dejte vedet :-)

RadekV

20.12.2012 11:06:02 #

Richard Kubát

Radek poděkoval těm, kteří mu pomáhají vytvářet obsah Delphi.cz a přispívat do fóra Delphi, ale ve své skromnosti opomněl zmínit sama sebe. Asi ctí tu zásadu, že sebechvála smrdí a to jej šlechtí. Někdo ale přece musí pochválit i Radka. Tak to zkusím nejdřív já.

Myslím, že většina pravidelných čtenářů tohoto serveru ví, že Radek je nejen odborně na výši, ale taky je hodně obětavý, protože napsat několik smysluplných článků týdně je řehole, to mi věřte. Zvládat vlastní práci, živit rodinu se dvěma dětmi, stavět vlastníma rukama dům a ještě si po nocích najít čas na články, které komunita zřídka kdy hodnotí známkou horší než čtyři hvězdičky z pěti, to si zasluhuje náš obdiv.

Radku, děkuji Vám – a myslím, že řada čtenářů se připojí – za vedení Delphi.cz a přehršel odborných článků, které se staly referenčním materiálem pro spoustu programátorů, od začínajících až po pokročilé. Budeme se těšit na to, že si od Vás zase přečteme příspěvky, které nás něčím obohatí, upozorní nás na nové postupy, normy či komponenty … a taky chyby a koncepční nedokonalosti, pomůžou tak naší práci nebo prostě jen vzbudí konstruktivní polemiku. Děláte záslužné činy pro komunitu Delphi a máte můj respekt a mou přízeň.

Nechci ale plýtvat slovy a shrnu to do přání o jediné větě: ať se Vám v životě daří a holba roku ať je i nadále řízná.

Richard Kubát

20.12.2012 12:19:20 #

tomk

Pridavam se k prani i pochvale.

Rano spoustim Firefox se ctyrmi panely: firemni system, Delphi.cz, Google a Twitter. Radek poráží Google i Twitter. Klobouk dolu! ;)

tomk

20.12.2012 15:12:24 #

Radim

"...spíše mne poslední dobou trápí, jak je vše v IT pomíjivé a vše se zrychluje..."

Tak sa pozastavme a uvidíme čo je dôležité.

Radim

20.12.2012 15:20:06 #

Radim

"...je to o to větší sranda, že HTML5 dodnes není IMHO nijak standardizováno..."

Nie úplne, nie úplne - Definícia HTML5 je hotová - viz. článok na Žive.sk - http://www.zive.sk/definicia-html5-je-hotova/sc-4-a-305867/default.aspx

Všetko najlepšie Vám.

Radim

20.12.2012 15:31:51 #

radekc

No, pokud jsem to pochopil, tak je to něco jako RC, dle článku se publikace "finálnej verzie HTML5 sa očakáva približne v polovici roka 2014."

Jinak díky moc za komentáře.

radekc

20.12.2012 19:57:04 #

Zdeněk Vašků

Také vše nejlepší, poděkování Radkovi a co nejméně Exception.Create a nejvíce platforem pro Delphi.

Zdeněk Vašků

21.12.2012 10:28:17 #

z.

Stastne a vesele ;)

A k tomu zbozne prani - kez by existoval jeden univerzalni nastroj pro programovani na vsechny platformy ...

z.

21.12.2012 22:59:38 #

bullhead


...to pan Kubat:
+1


...Radek Cervinka:
...nejsem si uplne jist, ze ve vasi skromnosti vubec vnimate, jak tento typ serveru CZ komunite chybel ...DEKUJEME


...a nam vsem:
...krasne svatky ...najdeme si par dni odpocinku, od toho neustale fluktujiciho sveta it ...mam trochu strach, ze nase generace (+-1) je posledni, co oboru opravdu rozumi a vnima souvislosti (mozna by vas prekvapilo, kolik novych itiku uz nevnima napr. vazby mezi sw a hw) ...budeme muset vydrzet dlouho:-)

...drzme se:-)

B.

bullhead

2.1.2013 13:25:59 #

Alnath

Připojuji se ke skvělému shrnutí pana Kubáta a také velmi děkuji Radkovi za práci, kterou odvádí pro zdejší Delphi komunitu.

Všem delfistům přeji, ať jsou všechny projekty hotovy před jejich deadlines :)

Alnath

2.1.2013 22:03:31 #

Mira

Ač ne ryzí delphista, na delphi.cz i na zdejší fórum chodím velmi rád. Člověk si rozšíří obzory a může si přečíst spoustu zajímavých názorů a informací, které jsou platné pro programování obecně. To, co zde Radek nezištně vytvořil a stále tvoří si zaslouží velký obdiv a uznání.

Mira

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců