Praha - představení XE5

vložil Radek Červinka 17. září 2013 22:48

Rád si přečtu Vaše poznatky z prezentace, prozatím nějaké foto. Účast byla 251 z původně cca 350 přihlášených.

Pokud bude dostupná nějaká prezentace tak ji sem přidám. Aktualizace: stahujte.

Praha XE5

Praha XE5

Tagy:

Akce

Komentáře

18.9.2013 12:24:37 #

bullhead

Můj osobní názor – čekal sem to trochu techničtější. Trochu více. V podstatě jediný přínos, co pro mne osobně konference měla:

- SW „Reflector“, který p. Marco Cantů používal na OSX. Už vím, proč jsem ho neznal, není v applestoru, musí se koupit zvlášť (12,- dolarů) a ekvivalent pro Android „Android Screen View“

- jeho vyjádření, proč mají problém s podporou Windows Mobile (MS to pojímá, jako uzavřenou platformu, snaží se omezit třetí strany)

- viděl jsem člověka, díky jehož knihám jsem v 90 letech minulého století začínal

B.

p.s. …a zase ten projektor)))

bullhead

18.9.2013 17:50:35 #

geby

Projektor byl naprosto v pohode do te chvile, kdy se Marco svevolne rozhodl zmenit si rozliseni... sice na mensi, nicmene s vetsim datovym tokem. A ten hodne dlouhy kabel to prestal zvladat.

Kdyz se to pak podarilo nastavit zpet tak jak to bylo, nebyl uz problem, ne?

geby

18.9.2013 19:56:45 #

geby

Jinak je pravda, ze dlouze nam vypravet, jak jsou jine platformy dulezite, bylo dost noseni drivi do lesa... kdybychom si to nemysleli, tak jsme v tom sale nesedeli.

geby

19.9.2013 8:39:20 #

Igor Gottwald

Docela jsem se na tuhle přednášku těšil a plně souhlasím s bullheadem, že jsem ji čekal mnohem techničtější. Musím se přiznat, že po shlédnutí první části z druhé řady jsem měl pocit, jako kdybych se koukal do stroboskopu, a jelikož jsem se za dvě a půl hodiny dozvěděl asi pětinu toho samého, co bylo na čtvrtečním webináři, tak jsem zbaběle prchnul. Marco se snažil zaujmout, ale až na můj vkus se příliš zaměřil na vyzdvihnutí marketingových přínosů a praktické příklady dost kulhaly. Lví podíl na tom měl určitě i fakt, že musel stále jedním okem kontrolovat, zda ještě běží obraz nebo ne. A většinou byla odpověď negativní. Asi nejvíc mi na přednášce vadilo neustálé padání všeho možného. Osobně jsem čekal, asi naivně, že XE5 už konečně přinese víc stability, ale moje první pokusy mě vyvedly z omylu. A tato prezentace jen potvrdila, že programování se během posledních let přesunulo z oblasti psaní a ladění kódu do sféry aktivního boje s kompilátorem, aby přeložil správně napsaný kód a nespadl, aby spustil ladící proces a nezatuhl, aby se podařilo spustit simulátor, aby mezi sebou komunikovaly dva počítače apod. Prostě mi čím dál víc času zabere udržet to prostředí v chodu, a nepomůže ani občasná reinstalace celého systému.
Tak nezbývá než doufat, že si toho všimnou i kluci z Embarcadera a snad nás za pár let překvapí.

Igor Gottwald

19.9.2013 9:18:04 #

radekc

Igor: problém je spíše ve spolupráci s externími programy (jako emulátory) a zařízeními. Neříkám že je IDE bez chyb, ale jelikož každé Androidí SDK má svůj emulátor s vlastními chybami, tak to všechno uhlídat musí být peklo. Chyby v kompilátoru jsou spíše vyjímkou - testování kompilátoru je opravdu precizní a s mého pohledu beta testera to co tam šlo za chyby kdy kompilátor selhal bylo snad ve všech případech velmi ale velmi extrémní situace, kdy v několika případech jsem ani nevěděl co tím chtěl básník říci.

Vývoj pro mobily je převážně v prvé řadě boj se samotnými mobily.

radekc

19.9.2013 9:38:57 #

radekc

O tom, jaky je to boj s Androidem svědčí i
http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio/XE5/en/Android_Devices_Supported_for_Application_Development

radekc

19.9.2013 10:18:05 #

JaroB

Plakal jsem dojetím, když se Marco zmínil o oprašování VCL... Z mého pohledu se zdálo, že Wokna jsou zcela na kraji firemního zájmu, byť IDE je vlastně aplikace Windows (ale nevím jak čistá) a Marco spíš propagoval. Každopádně řada XE3-XE4-XE5 mi přijde jen jako sada mezistupňů k XE6, snově krásným :) a vychytaným :) a bezplatformním :) a tak...

JaroB

19.9.2013 11:18:11 #

bullhead...byl to takový hezký lékařský experiment:-) ...když se plátno rozblikalo, sledovat náhodně se zvedající lidi prchající se zacloněnými očima k východu - počet lidí s epilepsii je v populaci vyšší než jsem čekal

…add padání, je pravda, že mu permanentně mrznul emulátor androidu (nevím proč ho používal, když měl HW zařízení), a v tom musím NAPROSTO souhlasit po vlastních testech XE5 z „JFK“ z jiného vlákna: „Ale používat tento emulátor je stejně zbytečný druh sebemrskačství a perverze.“

…ale na HW to jede naštěstí v poho

B.

bullhead

19.9.2013 12:08:49 #

Igor Gottwald

RadekC: On je kompilátor celkem v pohodě, dokud člověk nenarazí na problém. Třeba chybné pořadí volání sekcí initialization a finalization. To někdy natropí velké nepříjemnosti. Nebo záhadné chyby při používání generických metod, kdy kód najednou přestane fungovat a vyřešit se to dá jen postupným odmazáváním, dokud člověk neobjeví část kódu, která je sice úplně v pořádku, ale přesto je ji nutné napsat jinak, protože kompilátor na to spadne. Ale s tím se dá žít. Mnohem horší je, že zahájení ladění u složitějšího kódu (Win32, VCL) někdy nefunguje, jak by mělo. Nastane to, že se do paměti natáhne jen část programu a pak už se nic neděje. IDE nejde ukončit, protože hlásí, že běží laděný proces, ale ten vlastně neběží, takže nejde ani ukončit. Pomůže jen Správce úloh a tvrdé ukončení procesu bds.exe. Naštěstí IDE během té doby normálně reaguje, takže lze uložit zdrojový kód nebo si poznamenat, kde jsem vlastně skončil.
Jinak nepoužitelnost simulátoru Android jsem si vyzkoušel na vlastní kůži také a už jsem také dospěl k závěru, že si nějaké zařízení budu muset koupit, byť si to chci jen "vyzkoušet".

JaroB: Souhlasím, že změny mezi XE3/4/5 jsou tak minimální, že je hanba to číslovat. Přijde mi to jako "verze za každou cenu", ale na druohu stranu chápu, že za podporou iOS, Andridu i samotným vývojem FireMonkey je spousta práce a tu je třeba z něčeho financovat. Takže mlčím a upgraduju. Ale ta stabilita, ta mě fakt trápí a věřím, že s tím mají problémi i ostatní. Jak je vidět prakticky na každé prezentaci.

Igor Gottwald

19.9.2013 12:28:40 #

TLama

@Igor Gottwald, mě moc nepřekvapuje komerční postoj prezentace. Je to přesně to "wow", které lidi potřebují zažít, aby se EMBT podařilo (i předtím Delphi neznalým) návštěvníkům otevřít peněženky. Bohužel bych řekl, že bude hůř, protože se na ten multiplatformní "produkt" bude věnovat více času než Windowsí platformě a ta v Delphi mezitím zchátrá.

@JaroB, holt si budeme muset vystačit na opravy pro Windows platformu sami.

@Radek, ano z tvého pohledu je všechno v pořádku, pokud to tak chceš vidět. Realita je řekl bych jinde. Btw. rád bych viděl, do jakých "extrémních" situací dokážeš kompilátor dostat a jakým způsobem, kromě "ono to funguje" případně "ono to nefunguje" testuješ. Věřím, že opravdoví vývojáři (a tím myslím ty, kteří to se svými programy myslí kvalitativně vážně) sáhnou raději po nativních nástrojích než po něčem, co se tváří že zvládne 2 mobilní platformy najednou (byť bude trvat několik měsíců, ne-li let než se uživatelé obejdou bez platformě specifických importů). Dávám palec dolů tomu, kam ten produkt směřuje. A z té ankety o další platformu se mi nechce plakat dojetím, ale zvracet.

Omlouvám se za kritiku, ale tak to zkrátka vidím.

TLama

19.9.2013 12:45:35 #

bullhead

to TLama:
"Věřím, že opravdoví vývojáři (a tím myslím ty, kteří to se svými programy myslí kvalitativně vážně) sáhnou raději po nativních nástrojích než po něčem, co se tváří že zvládne 2 mobilní platformy najednou"

...tedy netvrdím, že Delphi je ideální nástroj, ale s tím to nemohu absolutně souhlasit. Dělal jsem v XCode pro iOs i v Eclipse pro Android (v Eclipse jen trochu). A jednoznačně mohu říct, že Delphi je jinde. Nevidím jediný důvod proč používat nativní platformy, zvlášť pokud chce člověk dělat pro oba světy. Byl by blázen, kdyby udržoval dvě aplikace ve dvou prostředích, pokud nemusí. Dnešní svět je o efektivitě, rychlosti, termínech - ne o hraní si s tím jestli aplikace zabere o 20kb paměti méně. A tam Delphi míří.

Pokud si chce někdo odladit aplikaci na bit a udržovat ji 2x znamená to, že má moc času a není efektivní (a to si např. opravdu nejsem jistý, že kompilátor Delphi je otolik horší, než např. kompilátor z NDK androidu). To si může dovolit někdo, kdo dělá v doma nebo ve startupu. Velké SW firmy jsou obyčejné fabriky se všemi negativy, které to přináší. A Delphi, již cenou (zaměřením konferencí apod.), míří právě do těchto firem.

B.

p.s. ...a tu ani nemluvím že Delphi vývojář se nemusí ohavnosti typu XCode učit:-)

bullhead

19.9.2013 13:04:17 #

TLama

@bullhead, ale mě prostě s**e, kam to směřuje. Osobně nestojím o multiplatformnost ale o stabilitu. Sorry, ale nespokojím se s psaním po indicku (momentálně procházím kódem po jednom místním mistrovi a tam už se nedá hovořit o rychlosti s jakou to vytvořil jako spíš o čase který zabere to přepsat) ani s tím, že mi budou zákazníci volat, že "ono to nefunguje".

Na druhou stranu to chápu. U nás (stejně jako v některých asijských zemích) jsou lidi rádi když "to funguje" dokud někdo nezavolá, že tomu tak není. Potom hledej s lucernou jestli je chyba na straně mistra, který kód napsal nebo na straně vývojového prostředí. Z vlastní zkušenosti jsem rád za verzi  o které můžu tvrdit, že se na ni můžu na Windows platformě spolehnout.

Howgh! :-)

TLama

19.9.2013 13:29:44 #

radekc

TLama: např: QC =118320

multiplatformnost a mobilní vývoj je jediná možnost jak dostat nové programátory = beztak se zase urazíš, protože s tebou někdo nesouhlasí.

Pokud nepotřebuješ nové verze Delphi, tak neupgraduj, máš nejméně tří letý cyklus, kdy můžeš upgrade vynechat. Co je na tom tak těžkého? Ale spousta lidí prostě podporu Androidu a iOS potřebuje a pořád si myslím, že nic lepšího není. A tím že používají LLVM jsou jednoznačně na čele, viz. kauza FreeBSD, kdy ruší podporu GCC.

radekc

19.9.2013 13:35:29 #

radekc

To Igor: jen poro zajímavost si zkus vypnout věci v Editor Options/Code Insight, speciálně Error Insight

radekc

19.9.2013 13:46:02 #

TLama

Neboj, tentokrát se neurazím. Ad QC, http://qc.embarcadero.com/wc/qcmain.aspx?d=118320 ?

A spousta lidí podporu Androidu a iOS nepotřebuje, ale chce. Přitom co potřebují je stabilita prostředí. A na tu si, troufám si tvrdit, počkají. A možná se i dočkají, pokud nepřijde další platforma nad kterou se nadchnou svým "wow", aby zapomněli na bídu se kterou se setkali u dosud nabízených platforem.

A upgradovat samozřejmě nebudu. Možná už nikdy, když vidím kam to celé směřuje :(

TLama

19.9.2013 14:47:13 #

oxo

TLama: "A upgradovat samozřejmě nebudu." To jsem si taky říkal - zatím pracuju primárně a spokojeně v XE2 a teď jsem se zarazil na této chybě: Anchors nejsou DPI kompatibilní. Při Scaled=True a Anchors=[akRight, akBottom] se komponenty na formuláři přeskládají na hromadu a program je v háji...
Ku česti EMBT ale musím dodat, že v XE4 se tato chyba (po rychlém testu) už nevyskytuje.

Když si ale vzpomenu na ten porod s přechodem 2007->XE2 (tam to bylo ale hlavně přechodem z TNT -> VCL a WideString -> String), a spoustu hlášení tady na fóru o problémech s aktualizací, tak se mi do toho moc nechce. Hlavně taky kvůli 3rd party... Např. AsyncCalls
http://andy.jgknet.de/blog/bugfix-units/asynccalls-29-asynchronous-function-calls/
končí oficiálně s podporou u XE2...

+ A k multiplatformnosti: pro uživatele sockovské prof verze za € 999 + € 300 roční maintenance iOS+Android stejně není, tak co :) A taky se už týden snažím z Embarcadera dostat přístup k licenci XE5, nějak se jim ztratil můj zaplacený (a vyfakturovaný) maintenance...

oxo

19.9.2013 14:59:09 #

bullhead

to TLama: "Sorry, ale nespokojím se s psaním po indicku (momentálně procházím kódem po jednom místním mistrovi a tam už se nedá hovořit o rychlosti s jakou to vytvořil jako spíš o čase který zabere to přepsat) ani s tím, že mi budou zákazníci volat, že "ono to nefunguje".

..mně to nevysvětluj, já mám indy v teamu a naprosto souhlasím:-))) ...ale prostě tak to dnes je v každé velké company

B.

bullhead

19.9.2013 17:01:29 #

Richard Kubát

oxo: "A taky se už týden snažím z Embarcadera dostat přístup k licenci XE5, nějak se jim ztratil můj zaplacený (a vyfakturovaný) maintenance..."

Jen se dovolím zeptat: a už jste volal do Borland s.r.o.? Tyto problémy řešíme v řádu hodin, ne-li desítek minut. Nemáme totiž v tomto okamžiku, pokud tedy kolegové nekecají, žádný nevyřešený případ tohoto typu ...

Zdraví, -- Richard Kubát

Richard Kubát

19.9.2013 17:16:48 #

oxo

@Richard Kubát: Delphi jsem objednával přímo přes Embarcadero Store, ne od Vás (nejsem v ČR). Jako odpověď jsem minulý týden dostal:

Hallo Herr Pokorny

Unsere Maintenance Abteilung versendet in der nächsten Woche downloadlinks an alle Support Kunden .
Mit Diesen ist dann die Installation von XE5 kostenfrei möglich .

Mit freundlichen Grüßen
Andreas Spielthenner
Inside Account Manager
Embarcadero Technologies Europe Ltd
Embarcadero Germany GmbH

---------------
Ale zatím nic neposlali a v CodeCentral nemám XE5 povolené...
Taky bych byl radši, kdyby jim to v Německu beželo stejně rychle jako Vám v ČR.

oxo

19.9.2013 18:19:51 #

Zdeněk Vašků

Tak u nás v ČR mám všechny licence hned na webu. XE3, 4 i XE5.

Zdeněk Vašků

21.9.2013 15:04:10 #

Daniel Andraščík

@Igor Gottwald: Na XE3 sa mi stava pravidelne to co opisujes. Spustim projekt cez F9, ale akosi nie je nic vidiet. Delphi nastastie nie je zamrznute, da sa ulozit, ale spusteny projekt neide a nie je mozne ho ani zastavit ani delphi zavriet. Ostava uz len "rana z milosti" pomocou spravcu uloh. Ale podarilo sa mi vysledovat kedy sa to deje. Pocas kompilacie a linkovania nesmie ide stratit focus. Akonahle si pocas kompilacie chcem skratit chvilku a prekliknem do akehokolvek ineho okna napr. do firefoxu,  tak mam s 80% pravdepodobnostou zarobne. Delphi to pravdepodbne nerozchodi. Ale ak som trpezlivi a neopustim delphi pocas kompilacie tak sa mi to nestava (problem je ze projekty su stale vacsie a vacsie a doba kompilacie sa stale predlzuje, aj ked je stale velmi slusna oproti konkurencnycm nastrojom).

Daniel Andraščík

8.10.2013 15:04:31 #

RadekV

Me stve ze jim nedojde treba to ze by mohli generovat libky z IDE. Compiler to jasne umi a pokud by to slo tak jsem hned par kousku XE5 obednal. Takhle musim pockat az si najdu cas nejak ohnout IDE (pokud to vubec pujde).

Kdyz vemu jak jsem ted musel obhajovat proc vubec delame v Delphi a nikoliv v necem co je prece cool a in tak me prijde ze si EMBT neuvedomuje ze stavajici uzivatele jim davaji vyrazne vic penez nez novy (a i novy uzivatel je vetsinou jen stary co neupgradoval)

RadekV

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců