Delphi je od začátku navrženo i na práci s databázemi. Přímo obsahuje jak komponenty pro práci s DB, tak komponenty pro prezentaci dat.
Během let se pro připojení k databázi použivá(lo) několik sad komponent: První bylo BDE (nejpozději v D1), které bylo na svou dobu převratné, ale bohužel někteří lidé ho používají dodnes. Je nepodporované a od XE7 ani není součástí instalace Delphi.
Zajímavou alternativou je MS ADO, které je od D5 součástí Delphi. Je to zajímavá alternativa (i když proti nejrychlejším komponentách pomalejší), ale pro majitele PRO verzí velmi výhodná protože podporuje vzdálené DB.
DBExpress je (tehdy) Borlandí odpověď na ADO a pokus o nahrazení BDE. Je relativně rychlé, nevýhodou je potřeba DLL knihovny zprostředkovávající driver pro DB (stejně to má ADO, jenže tam je to v systému). Momentálně je podporované, ale na ústupu.
Pro přístup k Interbase nebo FireBirdu se mohou používat speciální komponenty, např. IBExpress z instalace Delphi.
Top řešením (teď už Embarcadera) bylo zakoupení AnyDac včetně top lidí a přejmenování na FireDac, bohužel s tím, že Pro verze neumožňuje. FireDac je špičková (multiplatformní) knihovna, s velkým výkonem. Pokud máte vyšší edici Delphi nebo přikoupíte rozšíření k Prof. je to to pravé.
Alternativou je UniDAC od DevArt, případně některá z jeho edic pro jednotlivé DB, za dobrou cenu kvalitativně (i platformově) odpovídající FireDacu s tím, že můžete zakoupit jen přístup ke konkrétní DB (např. FireDac). Pokud máte starší Delphi (není už pro ně dostupný FireDac) tak je to dobrá volba.
Ohledně zobrazování dat: Delphi obsahuje několik komponent pro přímé DB zobrazování a práci s daty. Od verze XE3 díky LiveBinding lze jako DB komponentu použít libovolný prvek.