Rozcestník: Projekty v Delphi

vložil Radek Červinka 29. září 2013 23:14

Delphi podporuje několik typů projektů, jejich výběrem ovlivníme co od aplikace chceme.

Můžete vytvářet GUI (tj. aplikace s uživatelským rozhraním) aplikace na bázi knihoven VCL (Windows desktop) nebo FireMonkey (multiplatformní, desktop i mobil) - viz dále. Dále můžete vytvářet DLL (klasické DLL Windows soubory použitelné i z jiných aplikací) nebo BPL soubory (speciální DLL, určené pro využití z Delphi projektů). Dále je možné vytvářet ActiveX a další projekty.

VCL je původní knihovna, počátky spadají k Delphi 1, ale je aktualizovaná do dnešní doby a považuji ji za dospělou a vyzrálou knihovnu, která je ale určena pouze pro vývoj Win32 a Win64 aplikací (tj. obecně Windows aplikací). Je široce podporovaná.

Firemonkey je novější knihovna. Cílem je být multiplatformní. Lze s ní vytvářet jak desktop tak mobilní aplikace (dle edice Delphi, není dostupné v Prof. bez rozšíření).

Pro vývoj webu je možnost webbroker aplikací, což je celá skupina možností jak výslednou aplikaci překládat např. ISAPI rozšíření IIS, modulů pro Apache, EXE obsahující web servera atd. Většinou se nachází v menu New Project/Other/WebBroker. Na bázi webbroker je postaveno mnoho dalších knihoven včetně různých frameworků v Delphi (DataSnap …).

Tagy:

rozcestnik

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců