Unigui po letech

vložil Radek Červinka 17. prosince 2023 14:36

Už to bude 11 let co jsem napsal článek o UniGui. Pořád si myslím, že je to jedna z nejzásadnější komponent pro Delphi. Pro mne třeba za minulý rok asi jedna ze 4 nejpoužívanějších věcí co nejsou součástí Delphi (další jsou FastReport, synapse, VirtualTreeView a DMVC framework).

Kam se tedy tedy unigui posunulo? A co za těch cca 16tis bez DPH za verzi Unigui Pro (schválně bez mobilních verze a řeknu proč) - pozor na webu unigui.com je cena taky bez daně, nově dostanete?

Licence

Aplikace napsaná v Unigui za jednotky hodin zobrazená na iPhone proti MS SQL databázi (upraveno pro účely prezentace).

Pokud o unigui nic zatím nevíte, navštivte domovskou stránku, kde přimo na main page běží obrovské demo. Jak si to mohou dovolit? Je to díky nové možnosti hyperserver, kdy původní aplikace unigui může být jednoduše posílena ohledně škálování zátěže o malou aplikaci, která řídí životní cyklus původní unigui aplikace a dynamicky spouští další instance unigui aplikace, pokud se objeví větší zátěž a původní instance to nestíhá. Umí toho mnohem více (jako za běhu nahradit exe unigui aplikace a postupně nové klienty převádět na novou instanci, přičemž stávající dožijí s původní instancí nebo online monitorovat zátěž a připojení).

Hyperserver

Další zajímavostí (a důvodem proč nedoporučuji koupi mobilních komponent) je nastavení

Mobile unigui

Mobile unigui

Takto řekneme, že se nebudeme tvářit jako okénková aplikace, ale tak je ukázáno nahoře (pak stačí podobně jako ve Firemonkey dodržovat Layout). Kromě toho je tam mnoho další možností layoutu vycházejících z použité JS knihovny, ale to lze vyzkoušet na uvedeném demu a odpovídajících samplech v instalaci.

Proti tehdejšímu stavu jsou komponenty mnohem vyspělejší, je jich více a od všech jsou zdrojové kódy. Navíc podpora Linux a Win64, běhu jako service, mod apache atd.

Proti stavu který jsem tehdy popisoval, je při zakoupení unigui navíc dodána i OEM licence pro JS framework, takže není třeba nic řešit. Jediné co mne mrzí, že pořád nedostanete kompletní zdrojové kódy (cca 95% dostanete, chybí komunikační a VCL komponenty pro IDE / stav ke konci 2023).

Dobře vím, že hodně programátorů UniGui používá, tento článeček je spíše pro ostatní jako uvedení možnosti, jak fakt jednoduše vytvořit web aplikaci pro zákazníka (a to nepočítám styly, opět se odkáži na online demo). Během vánoc má člověk nekdy chuť zkoušet novinky nebo naopak utratit do konce roku nějaké peníze. Berte to jako tip, trial je možné stáhnout.

Prohlášení: Cítím, že článek lze chápat jako trochu reklamu, ale pořád mne unigui překvapuje. Proto také rád řeknu, že pánové z českého zastoupení Embarcadera unigui sice prodávají, ale o tomto mém článku nemají ponětí, přesto případně můžete zvážit nákup přes ně, cena je cca stejná, ale když se na mne někdo obrátí, třeba ohledně pomoci třeba s licencemi, tak jsem rád, že na ně mohu odkázat a že většinou problém vyřeší.

Tagy:

Komponenty

Komentáře

31.12.2023 15:01:42 #

Marco

Hi Radek,
any chance to get the source code of a (that?) simple project where you show how to use DesktopViewport settings and UniserverModule customized Options for an optimal Unigui result with mobile devices?
thanks in advance!
Marco

Marco

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců