Zajímavé komponenty - část 4

vložil Radek Červinka 3. dubna 2011 00:51

Letem světem komponent a tříd. Ani jednu z nich nepoužívám, ale přijdou mi celkem zajímavé a je možné, že je někdy v budoucnosti použiji.

TxQuery

TxQuery je následníkem TDataSet, který může být použit jako dotazovací aparát mezi několika různými TDataSet komponentami. Implementuje vlastní SQL syntax parser a SQL engine, tj. je 100% pascal a nepotřebuje nic externího.

Zaujala mne myšlenka, že člověk jednak může používat SQL nad TDataSet, kde není SQL podporováno, druhak může pokládat dotazy mezi různými následníky TDataSet současně.

Unicode compatibilní.

GLibWMI VCL Component Library

GLibWMI je knihovna komponent (proc to nemohou být třídy??) pro Delphi, které zapouzdřují přístup k WMI ve Windows. WMI je část Windows, která umožňuje např. získávat info o HW atd (WMI Classes: WIN32_Bios, WIN32_Printers, WIN32_DiskDrive).

(un)DelphiX

Novější Delphi obsahují i DirectX API, ale existoval projekt DelphiX, který rozumně zapouzdřoval DirectX API pro použití Delphi. Pokračovatelem původního projektu je (un)DelphiX, který je podporován i v Delphi XE.

Osobně jsem původní DelphiX používal v Delphi 3, posléze jsem pro některé věci používal SDL (+ případně OpenGL), ale každopádně kolem DelphiX bylo napsáno tolik věcí, že není problém najít How-To na vše možné.

Autorem (resp. pokračovatelem) je J.Beneš, který je aktivní i v jiných aktivitách kolem Delphi (např. neoficiální RxLib i pro Delphi XE (jiná verze, jinak většina věci z Rx je ve JVCL jen pod jiným názvem) .

Mimochodem podpora DirectX v novějších Delphi (cca D2010) je od clootie.ru. Zase Rusko.

Cromis IPC

Cromis IPC je knihovna pro rychlou komunikaci mezi procesy za pomoci Named Pipes.

  • rychlé, 0.1 ms na zprávu (client -> server -> client)
  • orientace na pakety
  • Multithreaded server používá thread pool

Tagy: , , ,

Komponenty

Komentáře

3.4.2011 21:55:04 #

Radim

Ahoj,
ako na jednoduchu aplikaciu - upload obrazkov na FTP/SFTP metodou drag and drom do okienka aplikacie? Par hotovych som nasiel ale vacsinou su to vselijake Tweet a podobne aplikacie.

Radim

3.4.2011 22:02:51 #

radekc

Pouzij http://melander.dk/delphi/dragdrop a pro (S)FTP napr. Synapse (nebo primo v Delphi je taky komponenta pro FTP)

radekc

4.4.2011 15:33:44 #

Radim

Vdaka.

Radim

12.4.2011 10:20:16 #

JaroB

Kdysi jsem používal TxQuery s FlashFilerem 1.x, protože ještě neměl implementované SQL. Bylo to ale placené a s příchodem FF 2.0 jsem to odložil. Bylo to ale velice dobré pro dotazy do DB různých zdrojů (měli jsme část nad DBF, část nad bTrieve a část nad BDE).

JaroB

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců