FireMonkey - pár detailů a video

vložil Radek Červinka 5. srpna 2011 21:53

Na blogu jednoho z EMBT - Andreano Lanusse je nově první video s Firemonkey v akci, je dostupné na youtube, takže jsem ho vložil níže. Dále se v komentářích objevuje několik dalších informací, které Vám tak mohu předložit.

Nejprve video:

FireMonkey je pro každou platformu nativní. FireMonkey je samozřejmě výsledkem akvizice KSDEV a jejich zaměstnanců, ale významně upraveno a rozšířeno.

V IDE je vpravo strom s platformami, iOS není jako platforma, ale jako samostatný projekt. Designer pro FireMonkey je kapánek jiný než pro VCL, ale jedná se o drobnosti (např. můžete strčit tlačítko do tlačítka, prostě nejsou hranice).

Na Windows je používáno Direct2D, nebo Direct3D, pokud není dostupné (tj. např. Windows XP) tak GDI+. Na OSX je používáno OpenGL. Je dostupných několik stylů, včetně vzhledu nativního Macu. Lze vytvářet, dohrávat nebo prodávat vlastní styly.

Swindell (aka jeden z vedoucích pracovníků) napsal: Plánujeme i Linux a Android, ale priorita je dostat ven Win/OSX/iOS. Také plánujeme dát rozhraní (language bindings) pro jiné jazyky.

Na OSX je nutné pro ladění nahrát malé rozšíření (Platform Assistant) - to zaručuje komunikaci s IDE během ladění, prostě jako klasický remote debugger. Překlad pro OSX provádí Delphi nebo C++Builder, pro iOS je pro výsledný překlad třeba si trochu pomoci xCode, ale většinu věcí si odladíte ve Windows jako Win32 aplikaci. Jedná se opravdu jen o ten výsledný překlad - což je velmi důležité. Pokud si představíte, že to takto bude fungovat i pro Android tak není co řešit.

I IDE je nový Deploy tool pro Win, Mac a Cloud.

Michal Swindel: Today you can use FPC for ARM and Delphi compiler for Atom. Firemonkey je přeložitelné i ve FPC. Ale nativní ARM kompilátor bude i pro Delphi. Mimochodem to s tím FPC znamená, že je tu šance na … Android a Linux už nyní - sice jen přes FPC, ale lepší než drátem do oka. A já myslím, že i tuším kdo by to mohl (aspoň ten Android) udělat. No nechme se překvapit.

Tagy: , , , ,

Novinky v Delphi

Komentáře

13.9.2011 18:48:33 #

Jan Fiala

Teď jsem to viděl v Bratislavě.
Musím říct, že je to mazec. Spojení herního rozhraní s klasickými formuláři je něco.

Jan Fiala

Komentování ukončeno

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců