Rozcestník: Jste tu poprvé? Pro začátečníky jsem napsal úvod do programování v Delphi. Můžete si přečíst informace ohledně změn v jednotlivých verzích Delphi a případně mezi jednotlivými edicemi Delphi. Pokud přecházíte ze starších verzí tak si všimněte mého pojednání řetezce a unicode.
Možná Vás bude zajímat spolupráce databáze a Delphi, nebo se budete rozhodovat mezi různými druhy Delphi projektů.
Uvažujete o vývoji pro mobilní zařízení? V tom případě navštivte sekci FireMonkey.

Pokud Vám nestačí náš přehled komponent, navštivte adresář nejpopulárnějších open source Delphi komponent

Platform status - podporované platformy v jednotlivých verzích

Free Delphi Starter Edition download

Potřebujete Delphi školení nebo konzultace na různá témata?


ANN: MiTeC System Information Component Suite 15.0.0

vložil Radek Červinka 30. dubna 2024 11:11

Dlouhodobě používáme MiTeC System Information Component Suite, proto když Michal udělá novou major verzi je třeba ho podpořit. Jedná se podle mne o nejlepší komponenty ohledně HW pro Delphi, včetně zdrojů a life time licence.

icon

Podrobněji jsem psal již o MiTeC System Information Component Suite dříve.

Mitec Více...

Tagy:

Aktualizace

Scimark numeric benchmark

vložil Radek Červinka 24. dubna 2024 20:05

Scimark je klasický numerický benchmark a já si tak pro zajímavost jednou za čas pouštím jeho Delphi port variantu, abych si ověřil jak je na tom 32bit Delphi a 64bit v jednotlivých verzích. Nikdy jsem neskrýval, že obecně mám radši 32bit kompilátor.

Předem upozorňuji, že je to jeden a ten samý kód, jen překládaný různými verzemi jak 32bit, tak 64bit. Jedná se o lehce upravený původní Delphi port, moje verze je 64bit kompatibilní a je tady ke stažení scimark.zip (200 kb).

Takže ještě jednou: stejný kód, takže teoretické chyby jsou stejné. A jedná se o numerický benchmark, ne obecný. Berte to prosím jako zajímavost, jak s tím naložíte je na Vás.

Bechmark obsahuje pět "kernelů", tj. testů (podrobnosti na prvním odkazu, ve zkratce):

Fast Fourier Transform (FFT) provede jednorozměrnou dopřednou transformaci 4K komplexních čísel. Toto jádro procvičuje komplexní aritmetiku, promíchávání, nekonstantní odkazy na paměť a trigonometrické funkce.

Jacobi Successive Over-relaxation (SOR) na 100x100 mřížce cvičení typických přístupových vzorů v aplikacích s konečnými diferencemi, například řešení Laplaceovy rovnice ve 2D s Drichletovými okrajovými podmínkami.

Monte Carlo aproximuje hodnotu PI výpočtem integrálu čtvrtkruhu y = sqrt(1 - x^2).

Sparse matrix mutiply používá nestrukturovanou řídkou matici uloženou ve formátu komprimovaných řádků s předepsanou řídkou strukturou.

dense LU matrix factorization vypočítá LU faktorizaci husté matice 100x100 pomocí částečného otáčení. Procvičuje jádra lineární algebry (BLAS) a operace s hustými maticemi.

(pozn. popis algoritmu je přes deepl s minimem oprav) Více...

Tagy:

Delphi 12.1 dostupné

vložil Radek Červinka 5. dubna 2024 10:30

Ode dneška je dostupná první aktualizace D12 (neplést s přechozím patch). Aktualizace je binárně kompatibilní s D12, tj. balíčky komponent a rozšíření zůstavají. Při aktualizaci si nezapomeňte zálohovat Library path pro 64bit a ostatní platformy (stačí otevřít Options a zkopírovat příslušný řádek). Na začátku instalace se Vás to zeptá, zda chcete zachovat instalaci (Do you want remove all … - zvolte No).

Hlavním cílem aktualizace je vylepšení kvality, odstraňování problémů a opravy chyb a jen pár novinek. Ke stažení na my.embarcadero.com

Více...

Tagy:

Aktualizace

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců