Rozcestník: Jste tu poprvé? Pro začátečníky jsem napsal úvod do programování v Delphi. Můžete si přečíst informace ohledně změn v jednotlivých verzích Delphi a případně mezi jednotlivými edicemi Delphi. Pokud přecházíte ze starších verzí tak si všimněte mého pojednání řetezce a unicode.
Možná Vás bude zajímat spolupráce databáze a Delphi, nebo se budete rozhodovat mezi různými druhy Delphi projektů.
Uvažujete o vývoji pro mobilní zařízení? V tom případě navštivte sekci FireMonkey.

Pokud Vám nestačí náš přehled komponent, navštivte adresář nejpopulárnějších open source Delphi komponent

Platform status - podporované platformy v jednotlivých verzích

Free Delphi Starter Edition download

Potřebujete Delphi školení nebo konzultace na různá témata?


konference RAD Studio XE World Tour

vložil Radek Červinka 31. srpna 2010 18:31

Společnost Borland s.r.o. zastupující společnost Embarcadero Technologies v ČR a SR připravuje veřejné setkání při příležitosti uvedení produktu RAD Studio XE (tedy Delphi XE, C++Builder XE, Delphi Prism XE a RadPHP XE), tedy aktuální verze uvedených nástrojů (XE = 2011).

RAD Studio XE World Tour

Akce se koná 15.9.2010 od 9:00 hodin v Praze, Konferenční centrum Palác Charitas a 16.9.2010 od 9:00 hodin v Bratislavě, hotel Doprastav, Košická 52. Akce je zdarma po registraci.

Program:

 • Co je nového v IDE, RTL a VCL - Delphi a C++Builder
 • Vývoj bezpečných vícevrstvých aplikací pomocí DataSnap
 • Vývoj a instalace aplikací pro cloud pomocí RAD Studio XE
 • Agilní vývoj software pomocí RAD Studio XE

Oficiální pozvánky a registrační formulář pro Prahu a Bratislavu. A pokud se nic nestane, tak se v Praze asi také vyskytnu.

Tagy: ,

Novinky | Tiskové zprávy

Další malý háček

vložil Radek Červinka 19. srpna 2010 22:54

Naši malou galerii háčků (viz tag háček) rozšíříme o další položku. Tentokrát lehce zmátneme IDE a linker. Ale háček se dá použít i jinak. Představme si, že máme instalovanou komponentu a v jednom formuláři ji chceme trochu pozměnit bez toho, aby byla instalována do IDE. Prostě takový malý Cimrmanův úkrok stranou.Více...

Tagy: ,

Praxe

Delphi 2011 aneb Delphi XE

vložil Radek Červinka 14. srpna 2010 23:47

Blíží se podzim, trnky už pomalu dozrávají a nová verze Delphi je už také skoro hotová.

Jak je patrno ze změn v Delphi roadmap, někoho napadlo, že číslo roku už není dostatečně cool, takže nové Delphi bude místo Delphi 2011 mít název Delphi XE, kde XE není žádná zkratka, jen se tak prostě jmenují všechny produkty Embarcadera. Mimochodem: další verze bude asi XE2.Více...

Tagy: , , , , ,

Novinky v Delphi

Roadmap Delphi aktualizována

vložil Radek Červinka 14. srpna 2010 23:08

Delphi Roadmap byla aktualizována. Více...

Tagy: , ,

Novinky

Další slevová akce Embarcadera

vložil Radek Červinka 14. srpna 2010 22:04

Těsně před uvedením nové verze Delphi a RAD studia přichází Embarcadero s další limitovanou nabídkou na upgrade na verzi 2010 (včetně nároku na připravovanou verzi), tentokrát z Delphi, C++Builderu nebo RAD Studia na All Access, tj. balík veškerých nástrojů včetně databázových, které Embarcadero nabízí. Pokud někdo něco takového zvažoval, tak to není cenově špatná nabídka. Detaily ohledně upgrade na All Access včetně cen.

Jen malá poznámka: nikde se nepíše z jakých verzí se dá upgrade provést, možná chyba - možná Embarcadero výjimečně vyměklo, jelikož normálně se na verzi 2010 dá upgradovat z minimální verze 2006.

Tagy:

Tiskové zprávy

Vylepšení helpu u Delphi 2005 - Delphi 2010

vložil Radek Červinka 12. srpna 2010 23:34

Obecně je známo, že s příchodem Delphi 2005 (tehdy) Borland převzal pro zobrazování helpu parodii se jménem Microsoft Document Explorer. Postupem času se sice help (i jako Embarcadero) vylepšoval, ale stále nedosahuje kvalit (a hlavně rychlosti) původního Delphi 7 helpu. Více...

Tagy: , , , , , ,

Rozšíření Delphi

Ghostscript API aneb jak na PDF z Delphi

vložil Radek Červinka 11. srpna 2010 00:56

O vytváření PDF jsem již poznámku utrousil, ale někdy je třeba i opačný přístup. Parsování PDF neumím (komentáře uvítám), ale ghostscript s PDF umí pracovat a převádět do jiných formátů.

ghostscript logo

Více...

Tagy: , ,

Návody

Velikosti celočíselných typů v případě 64bit OS

vložil Radek Červinka 6. srpna 2010 19:42

Když jsem nedávno psal článek o předpokládané velikosti celočíselných typů v Delphi64, nechápal jsem, proč zvažují různé velikosti pro longint mezi Windows a jinými OS.

To mi objasnila až tato tabulka:

Typ      ILP64  LP64  LLP64
char       8   8    8
short      16   16   16
int       64   32   32
long       64   64   32
long long (Int64)64   64   64
pointer     64   64   64

Akronym je podle počátečních písmen: Int, Long, Pointer je 64-bit (ILP64). A protože na unixových OS je standardem LP64, kdežto na Windows LLP64 tak EMBT váhá zda to má kopírovat. No jsem zvědav jak to dopadne.

Tagy:

Delphi

Delphi 64bit aneb nový kompilátor

vložil Radek Červinka 5. srpna 2010 23:09

S příchodem 64bit Windows se objevil i požadavek na 64 bit kompilátor Delphi, který byl až do příchodu Embarcadera na scénu ignorován.

32 a 64 bit

Nyní (polovina roku 2010) je nový kompilátor již třetím rokem vyvíjen s tím, že začátkem příštího roku bude k dispozici preview kompilátoru. Zkusím o něm (a příbuzných tématech) napsal pár poznámek.Více...

Tagy: , , ,

Delphi

Exception dialog

vložil Radek Červinka 2. srpna 2010 22:28

V každém programu je chyba. A teď co s tím. Podle mne nejhloupější variantou je ukončit program, protože uživatel přijde o data.Více...

Tagy: , ,

Praxe

Naše nabídka

MVP
Ing. Radek Červinka - Embarcadero MVP
profil na linkedin, Twitter:@delphicz

Nabízím placené poradenství a konzultace v oblasti programování a vývoje SW.
Dále nabízíme i vývoj speciálního software na zakázku.

Neváhejte nás kontaktovat (i ohledně reklamy).

love Delphi

O Delphi.cz

Delphi je moderní RAD nástroj podporující tvorbu nativních aplikací pro platformu Win32, Win64, Mac OSX, Linux a na iPhone a Android.

Delphi.cz je nezávislý portál pro uživatele Delphi. Portál není koncipován pro úplné začátečníky, i když i ti se zde nebudou nudit, ale spíše na programátory, kteří již něco znají a chtějí své znalosti dále rozvíjet a sledovat novinky.

Poslední komentáře

Comment RSS

Dle měsíců